A macskánk ezért bámul minket

Akinek van macskája, annak biztosan ismerős az a pillanat, amikor az állat egyszer csak az ölébe ugrik és mélyen a szemébe néz. Az állatvilágban a direkt szemkontaktus gyakran agressziót, fenyegetést jelez - de vajon ilyenkor is erről van szó?

A macskák viselkedését sokan kiszámíthatatlannak tartják. Pedig könnyen megfejthetjük furcsa szokásaik okát, ha megfigyeljük a testbeszédüket - például farkuk mozgását, vagy hogy mennyire jönnek közel hozzánk. Mutatjuk, egyes helyzetekben mi állhat a bámulás hátterében.

Szeretet és figyelemigény

Ha cicánk folyamatosan közelről bámul az arcunkba és közben lassan pislog, az azt jelenti, hogy szeret minket és biztonságban érzi magát. A pislogás a macskáknál egy barátságos gesztus, és ha nyugodt, lassú gesztusokkal párosul, akkor egyszerűen arról van szó, hogy az állat szeretne velünk lenni. Ugyanakkor az is lehet, hogy a figyelmünket akarja felhívni, de egy barátságos, kevésbé erőszakos módon. Előfordulhat, hogy így próbál felébreszteni minket, hogy megkapja a reggelijét vagy megsimogassuk.

cica, macska, macskatartás, macska viselkedése, bámulás,
A bámulás barátságos gesztus is lehet, de akár aggodalomra is okot adhat. Fotó: 123rf

Fenyegetés

Ha a macska pupillái kitágulnak, a füleit oldalra csapja, a teste megfeszül, a farkát pedig ide-oda lengeti, akkor valami nincs rendben. Ezek a gesztusok a bámulással egybekötve már fenyegetőek lehetnek. Az állat ezzel azt jelezheti, hogy több térre van szüksége és szeretné, ha békén hagynánk. Ilyenkor ne bámuljunk vissza rá, inkább próbáljuk elterelni a figyelmét valamivel, vagy egyszerűen csak menjünk távolabb, térjünk ki az útjából. Megpróbálhatunk vele játszani, például labdát vagy papírgalacsint gurítani felé - ha nem is kapcsolódik be a játékba, legalább másra figyel és enyhül a feszültség. Ha megnyugszik, próbáljuk lekötni a figyelmét valamivel, amit szeret.

Ijedtség

Egészségkvíz: hosszú életre számíthatsz, ha tudod erre a 10 kérdésre a választ

A gazdik többsége jól tudja, hogy a macskák félrehúzódnak, akár el is rejtőznek, ha nem érzik jól magunkat vagy fáj valamijük. De vajon mi lehet ennek az oka? Mutatjuk!

A bámulás ijedtség jele is lehet, különösen, ha közben az állat behúzza a farkát, netán valamilyen bútor alá vagy mögé rejtőzik. Akármitől is ijedt meg - egy leejtett tárgytól vagy a ház előtt álló autó riasztójától -, megnyugtatásra van szüksége. Ilyenkor a bámulás azt jelenti, hogy szemmel tartja a terepet, mert ösztönösen tart a támadástól. Menjünk tőle távolabb, beszéljünk hozzá halkan, megnyugtatóan, és kínáljunk neki jutalomfalatot, hogy kitöröljük a fejéből a kellemetlen élményt.

Forrás: petmd.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Ez a tényező az életkornál és a jövedelemnél is jobban befolyásolja az egészséget
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +3 °C
Minimum: +1 °C

Túlnyomóan borult lesz az idő, de a Dunántúlon helyenként átmenetileg elvékonyodik, szakadozik a felhőzet. Kevés helyen szitálás, hószállingózás nem kizárt. A légmozgás döntően gyenge marad, csak a Dunántúlon fordulhatnak elő helyenként élénk széllökések. Késő este többnyire 0, +5 fok várható. Az orvosmeteorológiai helyzetet továbbra is a beállt hidegpárna egyhangú időjárása határozza meg.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra