A miaszténia grávisz tünetei és kezelése macskáknál

Fiatal és idősebb állatoknál egyaránt megjelenhet az idegek és az izmok közötti ingerületátviteli kapcsolat károsodásával járó miaszténia grávisz. A betegségre izomgyengeség hívhatja fel a figyelmet.

A miaszténia grávisz okai macskáknál

A betegséget a neuromuszkuláris (az idegek és izmok közötti) jelátvitel zavara okozza. A tünetek elsősorban egytől négyéves korig lépnek fel, de idősebb korban , 9-13 év körül is gyakran előfordul a probléma. Létezik veleszületett formája, amelynek oka, hogy az ideg-izom kapcsolatokban szerepet játszó receptorok lényegesen kisebb számban fordulnak elő. Idősebb korban gyakran kapcsolódik hozzá pajzsmirigy-gyulladás is, aminek az az oka, hogy ellenanyagok képződnek a harántcsíkolt izomzat sejtjeivel szemben.

A betegség szerzett, egyben leggyakrabban előforduló formája autoimmun eredetű. Kialakulásában több tényező is szerepet játszhat, beleértve a környezeti, fertőző és hormonális hatásokat. A miaszténia grávisz megjelenése kapcsolódhat rosszindulatú daganatos elváltozáshoz, főként csecsemőmirigyrákhoz, továbbá kockázati tényezőt jelentenek az oltások és a pajzsmirigy-gyulladás kezelésére használt metimazol hatóanyagú gyógyszerek is.

Súlyos esetben a teljes izomzat gyengeségével járhat a miaszténia grávisz
Súlyos esetben a teljes izomzat gyengeségével járhat a miaszténia grávisz. Fotó: iStock

A miaszténia grávisz tünetei macskáknál

Milyen tünetekről ismerhető fel a macskák halláskárosodása? Részletek itt.

A szerzett forma többféle klinikai tünetet kiválthat, kezdve a nyelőcső izomzatának lokalizált bénulásától a torok izmainak és a szem melletti izmok generalizált összeomlásáig. Gyakori a regurgitáció, azaz hogy az étel hányinger vagy a hasizom erőltetett összehúzódása nélkül jut vissza a nyelőcsőből vagy a gyomorból, ezt a szimptómát azonban fontos megkülönböztetni a hányástól. Összességében az alábbi panaszok hívhatják fel a miaszténia gráviszra a figyelmet:

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

  • a nyelőcső kitágulása miatt fellépő nyelési nehezítettség, táplálkozási zavarok
  • légzési nehézség, akár félrenyelés okozta (ún. aspirációs) tüdőgyulladással
  • a macska hangjának megváltozása
  • a szemhéjak és a fülek lógása, sokszor nyitott szemmel alszik
  • túlzott nyálzás
  • a nyak rendellenes pozíciója
  • súlyos eseteknél az állat nehezen mozog, terhelés hatására izmai hamar elgyengülnek, remeg és végtagjai megrogynak, miközben izomtömege nem csökken jelentősen

Idegrendszeri tünetek:

  • csökkent vagy hiányzó pislogási reflex
  • gyenge vagy hiányzó nyelési reflex
  • a gerincreflexek általában normálisak

A miaszténia grávisz diagnózisa macskáknál

Első lépésben el kell különíteni a miaszténia gráviszt a neuromuszkuláris jelátvitel egyéb rendellenességeitől, így például a kullancsbénulástól. Utóbbi hasonló tüneteket produkálhat, ezért az állatorvos első lépésként ezt zárja ki, mielőtt a végső diagnózist meghozná. Mindehhez részletes kórtörténetre, alapos fizikai és neurológiai vizsgálatokra, valamint speciális laboratóriumi vizsgálatokra van szükség. Teljes vérprofil mellett biokémiai vérprofilt, teljes vérsejtszámot és vizeletvizsgálatot végeznek.

Az állatorvos ellenőrzi a pajzsmirigy működését, továbbá a diagnosztika része a mellkasröntgen, amelyen szembetűnő a megnövekedett nyelőcső és az aspirációs tüdőgyulladás. Fontos a mellkas ultrahangos feltárása, hogy megjelent-e kóros szövetszaporulat, ha pedig igen, biopsziával lehet eldönteni, hogy az elváltozás rosszindulatú-e.

A miaszténia grávisz kezelése macskáknál

A macska kezeléséhez kórházi körülményeket kell biztosítani a gyógyszerek kívánt hatásának eléréséig. Az aspirációs tüdőgyulladása intenzív ellátást, így oxigénterápiát, antibiotikumkúrát, intravénás folyadékterápiát és támogató ellátást igényelhet. A betegség szerzett formája kortikoszteroidokkal a legtöbb esetben eredményesen gyógyítható. Ha az állat nem tud megfelelően enni vagy inni, emiatt pedig szignifikáns súlyvesztés alakult ki, úgy szondás táplálás és nagy kalóriatartalmú étrend bevezetése jön szóba. Ha a feltárás során daganatot találnak, azt sebészeti úton el kell távolítani.

A miaszténia grávisz utókezelése macskáknál

A kezelés befejezése után az állatnak újból erőre kell kapnia. Az állatorvos 4-6 hetente mellkasröntgent végez a megnövekedett nyelőcső letérképezésére, illetve 6-8 hetente vérvizsgálatot végez, amíg a macska antitestjei normál tartományba nem esnek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.