A nefrotikus szindróma tünetei és kezelése macskáknál

A test méregtelenítésének egyik legfőbb szerve a vese, ahol a glomerulusokon keresztül történik a toxinok eltávolítása a vérből, amelyek később a vizelettel ürülnek ki. Amikor a vese glomerulusaiban található szűrősejtek, a podociták megsérülnek, kialakul a vese degenerációja. Az elváltozás orvosi kifejezése nefrotikus szindróma.

A beteg macskák rengeteg értékes fehérjét veszítenek a megváltozott kiválasztás következtében. Ezt az állapotot proteinuriának nevezik. Az érintett fehérjék közül kiemelten fontos az albumin, amely a vérnyomás fenntartásában segít, valamint az antitrombin III, amely véralvadásgátló hatású.

Ha az állatok szervezete naponta három és fél grammnál több fehérjét veszít, a vérnyomás csökken az erekben keringő vér mennyiségi változása következtében. Ennek nyomán megnövekszik a vesék nátriumretenciója, ami a végtagok duzzanatát, magas vérnyomást és hasüregi folyadékfelhalmozódást eredményez.

Milyen tünetek utalhatnak májgyulladásra macskák esetében? Részletek itt.

Ha a test anyagcseréjét szabályozó pajzsmirigyfehérjék szintén eliminálódnak a vizelettel, akkor pajzsmirigy-alulműködés jelei mutatkozhatnak. Ilyen esetekben csökken a koleszterin bontása, és a macskáknál gyakran izomsorvadás alakul ki. Ezenkívül a máj fehérje- és lipidtermelése megnő, tovább emelve ezzel a vérben található koleszteringazdag lipidek szintjét. Mindezen folyamatok érelmeszesedés (arterioszklerózis) kialakulásához vezetnek, a vérnyomás emelkedését okozva az artériák falának megvastagodása és megkeményedése miatt. Továbbá, mivel a vérrögök lebontásában nélkülözhetetlen enzimfehérjék távoznak a vizelettel, a véralvadási idő rendkívül lecsökken, a kialakult vérrögök az erekben lerakódva bénulást vagy stroke-ot okozhatnak.

Kezelés nélkül a progresszív glomeruláris betegség jelentősen megnöveli a vér karbamid- és kreatininszintjét. A metabolitok felhalmozódása a véráramban krónikus veseelégtelenség kialakulását eredményezi, bár ez a betegség viszonylag ritkán alakul ki macskákban.

A nefrotikus szindróma egyes esetekben a vesék megnagyobbodásával is jár
A nefrotikus szindróma egyes esetekben a vesék megnagyobbodásával is jár. Fotó: Getty Images

A nefrotikus szindróma tünetei macskáknál

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

  • a végtagok duzzanata
  • folyadék felhalmozódása a hasban
  • retinaleválás vagy -vérzés amagas vérnyomáskövetkeztében
  • a látóideg duzzanata, szintén a magas vérnyomás miatt
  • szívritmuszavarok a bal kamra megnagyobbodása miatt a szívben
  • nehézlégzés
  • kékeslila bőrszín

A nefrotikus szindróma okai macskáknál

A szindróma hátterében olyan krónikus gyulladás kialakulásával járó betegségek állhatnak, amelyek hajlamosítanak a glomerulonefritisz vagy az amiloidózis (nagy mennyiségű protein rendellenes lerakódása) kialakulására. Ezek közé tartozhatnak:

  • fertőzések
  • daganatok
  • immunmediált betegségek

A nefrotikus szindróma diagnózisa macskáknál

Az állatorvos alapos fizikai vizsgálatot végez a macskán, beleértve a teljes és a kémiai vérprofilt, a teljes vérszámot, az elektrolitpanelt és a vizeletvizsgálatot. A mindenre kiterjedő, részletes kórelőzmény ismeretében az orvos következtet, milyen szerveket érinthet másodlagosan az elváltozás. Elektroforézis segítségével határozzák meg a vizeletben található fehérjéket, a prognózis megállapítása érdekében. A röntgen- és ultrahangos képalkotó eljárások jelzik, hogy a hasüregben történt-e folyadékfelhalmozódás. Ha a nefrotikus szindróma hátterében a glomerulusok degenerációja áll, akkor a vesék enyhe megnagyobbodása is megfigyelhető.

A nefrotikus szindróma kezelése macskáknál

A beteg állatok többsége ambulánsan kezelhető. Amennyiben azotémia alakul ki, azaz a vérben megnő a nitrogén bomlástermékeinek mennyisége, illetve ha magas vérnyomás vagy a véralvadási hajlam megváltozása következtében érelzáródás alakul ki, kórházi körülmények biztosítására van szükség. Az állatorvos gyakran ír fel különféle készítményeket a további fehérjevesztés megakadályozására.

A nefrotikus szindróma utókezelése macskáknál

A tromboembóliás betegség megelőzése érdekében korlátozni kell a macska aktivitását. A beteg állatokat vesekímélő, alacsony fehérje- és nátriumtartalmú gyógytáppal szükséges etetni. Az állatorvos segítséget nyújt a legmegfelelőbb étkezési terv készítésében.

Az állatorvos a terápia elkezdését követően egy hónapon belül, majd az elkövetkező évben három hónapos időközönként ütemezi a macska rendszeres kontrollvizsgálatait. Minden alkalommal kémiai vérprofilt, elektrolitpanelt néz, illetve vizeletvizsgálatot végez. A kémiai vérprofil hasznos a vesefunkció monitorozására, a vizeletvizsgálat pedig jelzi a vizeletben kórosan jelen lévő fehérje mennyiségét. Ezenkívül ellenőrzi a macska súlyát, valamint a vérnyomását is megméri.

A glomerulonefritisz és az amiloidózis egyaránt progresszív, így, ha a kiváltó okot nem sikerül megszüntetni, a vesefunkció beszűküléséhez vezetnek. A végstádiumú vesebetegség prognózisa rossz.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.