Cicaharc után irány az orvos

A macskák életében, mivel területüket gondosan védő teremtményekről van szó, egyáltalán nem ritka esemény, hogy verekedésbe keverednek más macskákkal. Ha megsérülnek, vigyük őket állatorvoshoz!

Noha a kandúrok hajlamosabbnak mutatkoznak a más macskákkal megvívott csatákra, olykor a nőstények is egy vérbeli cicaharc kellős közepén találhatják magukat - pláne, ha nincsenek ivartalanítva. Macskánk így szerzett sérüléseit, különösen a harapásokat feltétlenül érdemes megmutatni az állatorvosnak.

A tűfogak átka

Sajnos a legtöbb macskaharapásos sérülés könnyen elfertőződhet kezelés nélkül. Ennek pedig még enyhébb esetben is ronda, gennyes kelések lehetnek az eredményei, rosszabb verzióban azonban komolyabb betegségek is, például vérmérgezés vagy súlyos ízületi problémák. A macskák szája ugyanis tele van baktériumokkal, hegyes kis tűfogaikkal pedig könnyen a másik állat bőre alá képesek juttatni ezeket. A pici sebek aztán gyorsan behegednek - így viszont a baktériumok nem fog kijutni a bőr alól, ahol aztán vidám szaporodásba kezdhetnek.

Mindjárt kitör a harc
Mindjárt kitör a harc

A sérülések legtöbbször szabad szemmel is könnyen észrevehetőek: macskánk szőre itt-ott hiányos, szokatlanul összeborzolt, nedves vagy konkrétan véres lehet. Ezeket a pontokat érdemes ellenőrizni, továbbá a fejet, a hátsó lábat és a macska farkát is, amelyek ellen gyakran intéznek támadást az önfejű állatok. Mivel a macskák fogainak harapása nyomán keletkező seb annyira gyorsan bezárul, a fertőzésnek lehetnek később mutatkozó jelei is: fájdalmas duzzanat, sántítás, levert kedélyállapot, láz vagy bizonyos testrész szünet nélkül tisztogatása az állat részéről.

Lehet, hogy antibiotikum kell a cicának

Az állatorvos ellenben meg tudja tisztítani az érintett területet, amivel elejét veheti a fertőzésnek, másfelől pedig antibiotikumot is felírhat hetvenkedő cicánknak. Ha a verekedést követő 24 órában történik mindez, akkor szinte kizárt, hogy bármilyen fertőzés kialakuljon az állat szervezetében; ha később, akkor megjelenhetnek a seb környékén kelések - ezeket szintén érdemes állatorvossal kitisztíttatni.

Jó hír, hogy ha megfelelően kezelik, a legtöbb így szerzett seb két héten belül tökéletesen gyógyul.

Forrás: petMD

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.