Ezért ragadhat a macska a fán

Valódi akrobata, de a fáról nem mindig képes lemászni.

A macska mindig a talpára esik, szinte bármekkora lyukon bepréseli magát és akármilyen magasra felmászik, előfordul azonban, hogy megáll a tudománya, ha egy fáról kell lejönni. Ez azonban nem az ügyetlenségük számlájára írható, egyszerűen a testi adottságaik miatt megy nekik nehezebben – írja a cats.org.

cica, macska a fán
Előfordulhat, hogy nem tud lejönni. Fotó: Getty Images

Számos anatómiai oka van

A macskák először lépnek a jobb hátsó lábukkal, majd a jobb mellsővel, aztán a bal hátsóval végül a bal mellsővel, mint a tevék vagy a zsiráfok. Emiatt nehéz a mellső és hátsó lábaikat lemászás közben koordinálniuk. A befelé görbülő karmaik is akadályozzák őket lefelé, hiszen nem tudnak vele kapaszkodni úgy, mint amikor felfelé másznak. Emellett a mellső lábaik befelé hajlanak a hátsók irányába, és gyengébbek is. Ráadásul sem a mellső, sem pedig a hátsó mancsaik nem fordulnak befelé, mint például a mókusoknak, így nem tudnak ráfogni sem arra a felületre, amin szeretnének lemászni.

Miért dorombolnak a macskák? Öt oka is lehet.

Ha kis kedvenced nem tud lemászni a fáról, ne a tűzoltókat tárcsázd, van nekik elég dolguk. Inkább várd meg, amíg szép lassan lemászik, vagy ha nagyon nem megy, próbálj meg segíteni neki te. Például nyújts fel neki egy rámpát, amin könnyebben lejön, csalogasd le valami finomsággal vagy végső esetben próbálj meg létrán felmászni hozzá. Ha úgy ítéled meg, hogy ez túl veszélyes lenne, kérd a helyi állatmentő szervezet segítségét!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.