Míg azonban mi emberek néhány nap ágynyugalommal, meleg teával és egyéb házi praktikával relatíve könnyen kikúrálhatjuk magunkat a betegségből, addig a macskáknak értelemszerűen nincs ilyen egyszerű dolguk.
Mikor vigyük állatorvoshoz?
Fontos leszögezni, hogy embereknek készült megfázás elleni szereket soha ne adjunk a cicánknak – írja a petmd.com. Mielőtt bármilyen otthoni gyógymóddal próbálkoznánk, vigyük el állatorvoshoz! Természetesen a vizsgálat során aztán kiderülhet, hogy csak enyhe megfázásról van szó, amelyet könnyen lehet orvosolni, de a súlyosabb tünetek - mint a légzési nehézség vagy az orr és a szem túlzott váladékozása - komolyabb kezelést is igényelhetnek.
Mindig az orvos utasítása szerint kezdjük el a cica terápiáját, ha pedig ez megvan, akkor a terápia mellett (tehát semmiképpen sem helyette) bevethetünk néhány házi gyógymódot is, amellyel könnyebbé tehetjük cicánk lábadozását.
Segítsünk a tisztálkodásban!
A macskák nagyon tiszta állatok, ébren töltött idejük nagyjából 8-15 százalékát bundájuk karbantartásával töltik. Egy beteg macskának azonban szüksége lehet egy kis segítségre, főként a nehezen elérhető területeken. Érdemes lehet például a cica orrát és szemeit egy tiszta, nedves (inkább meleg vagy langyos) törölközővel megtörölgetni, ezzel megszabadítani a kellemetlen váladékoktól. Arra azonban figyeljünk, hogy ha macskáknak nagyon nincs kedvére a procedúra, akkor ne erőltessük rá!
Párásítsunk!
Bár a legtöbb macska nem rajong a vízért, ha 5-10 percre be tudjuk magunkkal csalogatni a fürdőszobába, miközben mi egy forró zuhanyt veszünk, akkor a meleg, párás levegő segíthet kitisztítani az állat légutait. De az is hasznos lehet, ha macskánk kedvenc fekhelye mellé fél órára odaállítunk egy párásítót.
Tartsuk melegen!
A macskák természetüktől fogva szeretik a meleg helyeket, a beteg cicánkat melegen tartani tehát nem lesz túl nehéz feladat. Hasznos lehet ilyenkor például egy fűtőtestre akasztható macskaágy, amelyben teljes kényelemben és meleg helyen lábadozhat a kedvencünk.
Mitől fázhat meg a macska?
A macskanáthát bakteriális és vírusfertőzés is okozhatja - utóbbi esetben általában a calici - vagy a herpeszvírus áll a betegség mögött. A macskák ráadásul rendkívül érzékenyen tudnak reagálni az életükben bekövetkezett változásokra (például egy költözésre), így egy nem várt esemény is legyengítheti a cica immunrendszerét, ez pedig fogékonyabbá teheti a macskanáthára. És bár a macskanátha az emberekre nézve nem fertőző, fontos szem előtt tartani, hogy macskák között könnyen továbbterjedhet.