"A fejlett diagnosztikának és a kezelések során alkalmazott új rákellenes szereknek hála a tajvani rákos betegek ötéves túlélési aránya 73 százalék, ami magasabb, mint Európában és Amerikában" - írja riportjában Kuslits Szonja, a Népszava újságírója. A cikk szerint a tajvani egészségügyi ellátások - a magas színvonal és a költséghatékonyság révén - rendkívül vonzóak a külföldi turisták számára. Az amerikai pácienseknek sokszor még az utazási és szállásköltségekkel együtt is megéri inkább az ázsiai országban kezeltetniük magukat, de Kínából is több mint 100 ezer beteg érkezik évente.
Tajvanon kisebb a különbség az állami és a magánellátás között, mint Magyarországon. Mindkét ág magas színvonalon működik, nincsenek végtelen várólisták, és még a magánellátások ára sem haladja meg sokszorosan az államiét. "Több külföldi épp azért költözik Tajvanra, mert olyan kiváló és olcsó az egészségügyi ellátás" - olvasható a riportban.
A helyi orvosok és ápolók számos olyan modern eszközt alkalmazhatnak, amelyek jelentősen megkönnyítik az egészségügyi és szociális ellátást. Ilyen például a tablethez USB-porton keresztül csatlakoztatható, ezáltal könnyen hordozható ultrahangkészülék, illetve a fekvőbetegek gondozásában nagy előrelépést jelentő vákuumos zuhany, amely úgy enged vizet és szappant a páciensekre, hogy rögtön vissza is szívja azt. Így végeredményben anélkül lehet megmosdatni a betegeket, hogy bármi is vizessé válna. Az országban emellett népszerűek a szociális ellátásban alkalmazott okosrobotok, valamint a babák életfunkcióit monitorozó ágyak is.
Dacára a fejlesztéseknek, a tajvani egészségügy nehezen tud együttműködni a világ többi államával. Politikai nyomásra az Egészségügyi Világszervezet (WHO) munkájában sem vehetnek részt a tajvani szakemberek. Ennek oka, hogy Kína saját tartományaként tekint az 1949 óta saját politikai irányítással rendelkező szigetországra. Jelenleg Tajvan autonómiáját húsznál is kevesebb ország ismeri csupán el hivatalosan a világon.