Gyászterapeuta segít az Orosházi Kórházban
Veszteségeink tudatosítása és feldolgozása, sebeink begyógyítása alapvető feltétele annak, hogy az életben haladni és fejlődni tudjunk, tudatosabb döntéseket hozzunk, abbahagyjuk a régi minták ismételgetését, valamint a menekülést és a bujkálást - írja a Weborvos .
"Veszteségélményt rengeteg minden jelenthet már születésünktől kezdve: a számunkra fontos emberek halála, kapcsolatok vége, válás, szakítás, munkahely megszűnése, lakóhelyváltás, egészségünk, testi adottságaink, fiatalságunk, anyagi javaink és bármilyen számunkra értékes, fontos dolog elveszítése" - mondja Széllné Kovács Ibolya, az Orosházi Kórház gyászterapeuta és pszichológus szakembere. Hozzáteszi, amikor elveszítünk valami számunkra fontosat, érzelmek egész sora bukkan fel bennünk, hogy elvégezhesse a "feladatát".
A gyász a veszteségre adott természetes reakció
"Dolgunk akad ilyenkor a dühvel, az ellenállással, a tehetetlenséggel, a bűntudattal, a bánattal/szomorúsággal. Mivel ezeket az érzelmeket sosem tanulhattuk meg a maguk teljességében átélni, átérezni, feldolgozni, illetve általában fogalmunk sincs, mihez kezdjünk a veszteségek okozta érzelmi fájdalmunkka l, rendszerint elkerülő- és menekülő utakkal próbálkozunk. 'Erősnek' mutatjuk magunkat, a munkánkba menekülünk, rögtön új párkapcsolatba ugrunk fejest, ezerféle dologgal, ne adj Isten, függőségekkel vonjuk el a figyelmet a fájdalmas és nehéz érzéseinkről. Nemhogy keresnénk az önmagunkkal való gyógyító kapcsolódást, hanem épp az ellenkező irányba rohanunk."
"Engedd el, hiszen az élet megy tovább"
"Ezért fektetett vagy fektet most is rengeteg időt és energiát abba, hogy elfedje a veszteségekhez társuló fájdalmas érzéseket. Ennek azonban nem kell így lennie. A megoldás nem az elkerülésben, hanem a megélésben van. Így a seb szépen ki tud tisztulni és be tud gyógyulni, és nem fog felszakadva még sajgóbban fájni. Sokan mondják, 'engedd el, hiszen az élet megy tovább', de senki nem segít, mit kell tenni annak érdekében, hogy ezt el is érje az ember. A gyászfeldolgozást támogató csoportos és egyéni segítségnyújtás nemcsak lehetővé teszi ezt, hanem támogat, hogy el is érje az elengedést" - zárja Széllné Kovács Ibolya.
Ha hasonló problémákkal küzd, jelentkezzen az Orosházi Kórház egyéni és csoportos gyászfeldolgozására. A csoportos létszám: 12 fő, az induló csoport első két alkalommal nyílt, a harmadik alkalomtól zárttá válik. A csoportos és egyéni gyászmunkát segíti: Széllné Kovács Ibolya gyászterapeuta és pszichológus. Jelentkezés e-mailben: koviibi80@freemail.hu, illetve a 06/30 403-6381-es telefonszámon - tudatta a kórház közleménye.