"Itthon is lehet orvosként boldogulni"

"Nagyon sok bölcsesség, tapasztalat, rutin és egy pici kurázsi kell ahhoz, hogy az emberből jó orvos legyen" - véli dr. Kovács Gábor, a Semmelweis Egyetem II. Sz. Gyermekgyógyászati Klinikájának novembertől kinevezett új igazgatója.

A szakember a semmelweis.hu-nak nyilatkozva elmondta, bár sosem volt számára kérdés, hogy orvosként szeretne dolgozni, arról azonban csak később döntött, hogy fő szakmai területeként a gyermekgyógyászat mellett az onkológiát és a hematológiát választja. Hozzátette, ez utóbbiakat a szakma csúcsának tartja, mivel átfogó ismereteket igényelnek az egész medicináról. Bár a daganatos beteg gyerekekkel foglalkozás nagy lelki megterhelést jelent, ugyanakkor kihívást is. "Ma már a beteg gyerekek 80 százaléka meggyógyul; erre kell fókuszálni" - fogalmazott az új klinikaigazgató, aki még fiatalon, 20 évvel ezelőtt lett a hematológiai osztály vezetője.

Így fejlesztené a klinikát

A II. Sz. Gyermekgyógyászati Klinikán az onkológiai profil mindig is a leghangsúlyosabb terület volt, a 124 ágy majdnem felén daganatos betegeket látnak el, ma már három különböző osztályon (vérképzőszervi daganatok, neuroonkológia és egyéb daganatok). "Amellett, hogy országos központ a klinika ezen a területen, a nemzetközi hírneve is egyre erősebb, mindezt természetesen meg kell tartani és tovább kell fejleszteni" - hangsúlyozta dr. Kovács. Kitért rá, hogy az onkológiai kutatási tevékenység és az új terápiás lehetőségekkel kapcsolatos klinikai vizsgálatok terén lát még lehetőséget a fejlesztésre, és kiemelten fontosnak tartja a fiatalok képzését és tudományos munkájuk támogatását. Jelenleg is tart a hemato-onkológiai részleg korszerűsítése, amelynek eredményeként jövőre egy 21. századi elvárásoknak mindenben megfelelő osztály jöhet létre.

Dr. Kovács Gábor, a II. sz. Gyermekgyógyászati Klinika igazgatója (fotó: Kovács Attila - Semmelweis Egyetem)
Dr. Kovács Gábor, a II. sz. Gyermekgyógyászati Klinika igazgatója (fotó: Kovács Attila - Semmelweis Egyetem)

Az intézményvezető kifejtette, hogy a legnagyobb kihívásnak a humánerőforrás megtartását, fejlesztését és az utánpótlás biztosítását tartja. A következő 10 évben olyan erős csapatot akar felépíteni, amely világszinten is képes felvenni a versenyt. Emellett pedig, ahol lehetőség van rá, szeretné még hatékonyabbá tenni a munkafolyamatokat, és bevezetni például a délutáni rendelést, a rugalmasabb munkabeosztást. A reumatológia és az immunológia egyre erősödő profil a klinikán, ezen a területen még szélesebb körű betegellátást és tudományos munkát szeretne.

A neurológia terén is országos központtá kezd válni az intézet, a gyerekkori izombetegségek országos ellátását is tovább kívánják fejleszteni. Nagy hangsúly lesz a klinikai genetikai képzésen és ellátáson, mivel ez a terület ma már kulcsfontosságú. Szintén látványosan fejlődik a sebészet és a daganatsebészet, de mindezek mellett természetesen az általános gyermekgyógyászati ellátást is magas színvonalon kívánják fenntartani.

"Az orvoslás tudomány és művészet is egyben"

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az igazgató, aki húsz éve tanulmányi felelőse is a klinikának, az oktatásra kitérve kiemelte, hogy nemcsak a tudásanyag átadása lényeges, hanem a szemléletformálás is. Nagyon fontosnak tartja a szakmai és emberi alázatot - és egyfajta szerénységet, mint mondja, magunkkal, a betegekkel és a betegségekkel szemben. "Nem szabad azt hinnünk az orvostudományban, hogy mindent tudunk a betegségekről. Nagyon sok bölcsesség, tapasztalat, rutin és egy pici kurázsi kell ahhoz, hogy az emberből jó orvos legyen" - fogalmazott. Fontos ars poetica számára, hogy az orvoslás tudomány és művészet is, hiszen mindig személyre szabottan, az adott betegre kell adaptálni a korábban megtanultakat.

Tudományos munkája során dr. Kovács Gábor gyógyszergenetikai és farmakokinetikai vizsgálatokat végez. Ezzel együtt alapvetően klinikusnak tartja magát: a mai napig rendel, vizitel, beteget lát el, és ezen nem is szeretne változtatni. Úgy véli, eddigi szakmai életútja jó példa arra, hogy Magyarországon is lehet boldogulni, és minden fiatalt arra buzdít, hogy a képzés, illetve a külföldi tapasztalatok során megszerzett tudást itthon kamatoztassa.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől átmenetileg nagyobb területen megvastagszik a felhőzet, amely délutántól ugyanebből az irányból vékonyodni, szakadozni kezd. A legtöbb napsütés a Dunántúl délnyugati részén valószínű. Északkeleten néhol kis mennyiségű vegyes halmazállapotú csapadék előfordulhat. Estétől az Északi-középhegység tágabb környezetében egyre többfelé képződik köd. Az ország délnyugati kétharmadán kezdetben többfelé élénk, néhol erős déli, délnyugati szél késő délutánra, estére fokozatosan mérséklődik, miközben a nap folyamán az északi, északkeleti harmadban keletire fordul a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet vasárnap az északi, északkeleti harmadban -1 és +4, másutt 5 és 13 fok között valószínű - délnyugaton számíthatunk a legmagasabb értékekre. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra