Évente egy kisvárosnyi ember halála lehetne elkerülhető
Kígyózó sorok a rendelőkben, órákat várakozó betegek a sürgősségi osztályokon, és több hónapos előjegyzések a műtéti várólistákon. Túlélni a magyar egészségügyet korántsem egyszerű, hisz az ágazat súlyos finanszírozási és szervezettségi problémákkal küzd, miközben úgy tűnik, mintha senkinek nem lenne érdeke, hogy ez megváltozzon - írja cikkében az ATV .
Heczey István már több évtizede háziorvosként praktizál . Vele találkozik elsőként a beteg, amikor a megannyi kihívást jelentő gyógyulás rögös útra lép. Mint mondja, jelenleg alapvető hibák vannak a rendszerrel, melyben a háziorvos tulajdonképpen egyfajta menedzserként működik, hisz magasabb szintű vizsgálatokat gyakorlatilag nem kérhet, ezért áttételes úton kell irányítania a beteget.
"Úgy tűnik, minden eszközzel megpróbálja pártunk és kormányunk a magánegészségügy irányába terelni a beteget. A látszat egyre inkább ez, mert a betegnek nincs türelme, és ha kellő anyagiakkal rendelkezik - pláne, ha a család összedobja az adott vizsgálatot -, inkább kifizeti, minthogy vár három hónapot" - magyarázta.
Ha pedig a betegnek nincs pénze, akkor a háziorvost , a beutalót, valamint a fizetést megkerülve a sürgősségi osztályokon jelentkezik - leterhelve így az amúgy is rosszul szervezett és szintén alulfinanszírozott rendszert. Közben finoman szólva is kevés a szakember , ami tovább nehezíti a helyzetet, így előfordul, hogy több órát is várnia kell annak, aki segítségre szorul - írja a lap , amely szerint ez csak az egészségügyben felelhető problémák egyik része.
Hisz a diagnózis meghatározásának akár több hónapos időszaka után kerülhetünk csak fel úgynevezett műtéti várólistákra, és - olykor komoly fájdalmak között - várakozhatunk tovább, amíg sorra kerülünk. Ennek is a kapacitáshiány és az elégtelen finanszírozás az egyik oka.