Kedden érkezett meg az egészségügyben dolgozók előrehozott béremelésének januári, első részlete. Az eredeti, több évre szóló kormányzati bérmegállapodás szerint ezzel a többlettel csak 2018 novemberétől számolhattak volna a szakdolgozók, csakhogy január közepén két kisebb szakszervezet - a Független Egészségügyi Szakszervezet (FESZ) és a Magyarországi Mentődolgozók Szövetsége (MOMSZ) -, miután nem engedték őket az ágazati érdekegyeztetők közé, 15 pontos követeléslistával és sztrájk-fenyegetéssel állt elő. Bár választ nem kaptak, a kormányzat úgy módosította a bérmegállapodást, hogy a 8 százalékos pluszpénzt már januártól fizetik - írja a Népszava .
Az emeléssel együtt is lemaradásban a bérek
Az emelés nagyjából tíz- és harmincezer forint közötti összeget jelent az ápolóknak és néhány más szakdolgozói státusban alkalmazottnak. Úgy tűnik azonban, hogy ezzel a lépéssel nem sikerült elcsitítani az elégedetlenkedőket. Szerintük a két számjegyű béremelések ellenére továbbra is nagy az egészségügyiek lemaradása más ágazatokhoz képest, a szakdolgozók többségének alapbére az adataik szerint 200 ezer forint körüli összeg.
Emiatt még a választások előtt tüntetésre készülnek, sőt akár még sztrájkba is léphetnek. Hogy a tiltakozás mely eszközével élnek, arról a FESZ és MOMSZ közös, a küldöttekkel kibővített elnökségi ülésen szerda délben dönt.
Ahogy korábban megírtuk , januártól az Országos Mentőszolgálat dolgozói az ágazati béremeléseken felül újabb, 10 százalékos béremelésben részesültek, ami a kivonuló állomány mellett az adminisztratív, illetve fizikai munkát végző dolgozókra is kiterjed.