A helyzeten mielőbb változtatni szeretne a Magyar Sürgősségi Orvostani Társaság. Nemcsak azért, mert az orvosok és ápolók már alig bírják a terhelést, miközben a betegek elégedetlenek a hosszú várakozás miatt, hanem mert az új szuperkórházakkal tovább nő majd a kereslet ezen ellátási forma iránt - nyilatkozta a magyaridok.hu-nak Bognár Zsolt, a szervezet új elnöke.
Bognár a lapnak elmondta, hogy ma Magyarországon a sürgősségi osztályokra érkező esetek 35-40 százaléka valójában nem hozzájuk tartozik. Tapasztalataik szerint sok problémát okoz a sürgősségi ellátás szempontjából, hogy gyakran hosszú a várólista a szakorvosi vizsgálatokra valamint az is, hogy vannak települések, ahol nincs házi gyerekorvos. Példként említette az olyan eseteket, mikor egy szülő, aki hét közben nem ér rá elvinni a könyökfájós gyerekét orvoshoz, a hét végén beviszi a sörgősségire. De hasonló a helyzet azzal, akinek három hete fáj a dereka, és bár kapott is időpontot egy vizsgálatra, ám az csak újabb három hét múlva lenne, azt pedig már nincs türelme kivárni, így inkább bemegy a sürgősségire.
"Sok helyen nincs házi gyermekorvos, így vagy helyettesítő jön hetente kétszer, vagy vegyes praxisban felnőtt háziorvosok látják el a gyerekeket is. Ráadásul a háziorvosok lehetőségei is behatároltak, számos vizsgálatra csak szakorvos írhat beutalót. Az ilyen problémáknál is rendszeresen bennünk látják a megoldást a páciensek" - mondta a lapnak.
Az elnök szerint egyébként más egészségügyi szakmákhoz képest nem nagyobb a szakemberhiány a sürgősségin, csak másutt előjegyzésbe vehetik és jobban el tudják osztani a betegeket. A sürgősségin viszont a fokozódó terhelés hamarabb okoz kiégést, ennek következtében pedig az elvándorlást is erősíti.