Egy brit tanulmány szerint még alapos, magas hőfokon végzett mosás után is maradhatnak veszélyes baktériumok a kórházi ágyneműben . Ez pedig azért veszélyes, mert például a Clostridium difficile nevű baktérium is könnyedén átkerülhet a tisztának hitt ágyneművel egy másik kórházba vagy egy újabb beteghez, aki súlyos betegséggel fertőződhet meg.
A kórházi baktériumok rájuk veszélyesek
A Clostridium difficile fertőzés gyakori (több mint napi 10-15 alkalom) vizes, zöldes vagy sárgás színű, bűzös, esetenként véres-nyákos hasmenéssel jár, amelyet görcsös hasfájás, haspuffadás , hasi nyomásérzékenység, étvágytalanság, sok betegnél magas láz (akár 40 fok feletti értékekkel), hányinger kísér. Súlyos esetekben vastagbélgyulladást és veseelégtelenséget is okozhat.
A legtöbbször idősebb felnőtteket érint, akiknél kórházi ápolás során vagy antibiotikumkúrát követően jelentkeznek a panaszok. Az Egyesült Államokban egyetlen év alatt körülbelül félmillió fertőzést hoztak összefüggésbe a Clostridium difficile baktériummal, ezek közül a diagnózist követő 30 napon belül mintegy 29 ezer eset végződött halállal.
A kutatásról
A fent említett brit kutatás során a tudósok azt vizsgálták, hogy milyen eredménnyel jár, ha Clostridium difficile által fertőzött pamut ágyneműt ipari mosószerrel, magas hőfokon mosnak ki. Legnagyobb meglepetésükre a baktériumok egy része nemcsak hogy túlélte a mosást , hanem még a mosógépbe rakás előtt a tiszta, nem szennyezett ágyneműre is átkerültek.
A tanulmány vezető szerzője szerint ezek a friss kutatási eredmények választ adhatnak az eddig ismeretlen eredetűként számon tartott, szórványos Clostridium difficile kórházi fertőzésekre. De azt is hozzátette, hogy további kutatásokkal kellene vizsgálni az ágyneműk valódi szerepét az ilyen fertőzésekben, illetve azt sem ártana pontosítani, hogyan lehetne a mosási folyamat során teljes mértékben eltávolítani a textíliákból ezeket a baktériumokat.
Forrás: WebMD