WHO: világszerte 5,9 millió ápoló hiányzik

1948. április 7-én az ENSZ szakosított intézményeként megkezdte működését az Egészségügyi Világszervezet (WHO). Erre az eseményre emlékezünk ma, az egészségügyi világnapon, melynek alkalmából a WHO jelentést készített a szakma állapotáról és méltatta a dolgozóit.

"Az ápolószemélyzet képezi minden egészségügyi rendszer gerincét. Most közülük sokan a frontvonalon harcolnak a Covid-19 ellen" - jelentette ki Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO főigazgatója az új típusú koronavírus járványára utalva. A WHO európai irodája is méltatta az ápolószemélyzet erőfeszítéseit. "Nővérek, dajkák, és más egészségügyi dolgozók nélkül az egyes országok nem tudnák megnyerni a járványok elleni küzdelmet" - hangsúlyozta a koppenhágai székhelyű iroda az egészségügyi világnap alkalmából megjelent közleményében.

Applikációval segít a mentőszolgálat A koronavírussal kapcsolatos legfontosabb tudnivalókról is tájékozódhatunk az Országos Mentőszolgálat applikációjának segítségével. Részleteket itt olvashat.

"A Covid-19 elleni küzdelmünk ismét megmutatta, mennyire nélkülözhetetlen az ápolószakma a társadalom és mindannyiunk számára" - hangoztatta Hans Kluge, a WHO európai igazgatója. "A rendkívüli helyzettel és a legnehezebb munkakörülményekkel dacolva a nővérek az európai térségben, de szerte az egész világon bátorsággal, együttérzéssel és szakértelemmel szembesültek a kihívásokkal" - mondta. "A legnagyobb köszönetet és tiszteletet érdemlik ezért" - tette hozzá Kluge, sürgetve a kormányokat, hogy fordítsanak több pénzt az ápolószemélyzet bővítésére, kiképzésére, illetve továbbképzésére.

Két nővér egy olaszországi koronavírusteszt-állomáson. Fotó: Getty Images
Két nővér egy olaszországi koronavírusteszt-állomáson. Fotó: Getty Images

A hiány emberéletekbe kerül

Aggasztó mindenesetre, hogy a számítások szerint világszerte 5,9 millió szakképzett ápoló hiányzik az ellátórendszerből. Howard Catton, a Nővérek és Betegápolók Világszövetségének ügyvezető igazgatója arra hívta fel a figyelmet, hogy az ápolószemélyzet hiánya emberéletekbe kerül. "A halálozási arányok ott a legmagasabbak, ahol kevés a nővér és az ápoló" - hangsúlyozta Catton. Hozzáfűzte továbbá, hogy az egyes országoknak ezért komolyabban kellene venniük a szakmabeliek munkakörülményeinek és bérezésének javítását.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A WHO szerint globálisan 27,9 millió ember dolgozik ápolóként, de közülük csak 19,3 millióan rendelkeznek ehhez szakképesítéssel. Az ápolók 90 százaléka nő. A WHO jelentéséből kitűnik, hogy valamelyest csökkent 2016 és 2018 között globálisan az ápolószemélyzet hiánya.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra