Észrevétlenül teszi tönkre a szervezetet a cukorbetegség

Kettes típusú cukorbetegség esetén a gyógyulás kulcsa az életmódváltozásban rejlik, az egészséges életmód azonban lemondásokkal jár. Milyen tanácsokkal lehet rávenni a beteget az önmegtartóztatásra? A szakértőt kérdeztük.

Míg a cukorbetegség 1-es típusa autoimmun eredetű, addig a kettes típus elsősorban az életmódhoz köthető. Kialakulásának oka az inzulinrezisztencia, vagyis a szervezet által termelt inzulin nem képes csökkenteni a vércukorszintet. Az egyes típusra főként a testsúlyvesztés a jellemző, addig a kettes esetében az elhízottak a veszélyeztetettek. A gyógyszeres kezelés másodlagos csupán ilyenkor, kulcsszerepe az életmódváltásnak lehet. Orvost kérdeztünk: milyen tanácsokat nyújthat a kettes típusú diabéteszben szenvedő betegnek?

Felmérések szerint a cukorbetegek 15 százalékával megesett már, hogy rosszullétük esetén nem kaptak megfelelő segítséget. További részleteket itt olvashat! "A kezelési mód jóval nagyobb szabadságot enged a kettes típusú cukorbetegség esetén, a cukorértéket és a beteg reakcióit is figyelembe véve elég széles a paletta. Bizonyos esetben a rövidebb inzulinos kezelést felválthatja a gyógyszeres, vagy akár fordítva" - mondta el a témában Kocsis Erika háziorvos-szakorvosjelölt. Cukorbetegség a jelenlegi meghatározás értelmében akkor alakul ki, ha a vizsgálatok során az éhgyomri vércukorérték ismételten 7,0 mmol/l vagy magasabb, illetve a cukorterhelés során a 120 perccel későbbi érték 11,1 mmol/l vagy magasabb. Kicsivel ez alatti értékek esetén diétáztatni kell a beteget, a fegyelmezett életmódváltozással ugyanis még lehet esély a cukorháztartás helyrebillentésére. Mivel a sejteket kiéhezteti a szőlőcukor hiánya, így azt a szervezetben lévő zsírok és fehérjék lebontásával próbálják kompenzálni, ettől a beteg fáradttá, enerválttá válik, ijesztőbb tüneteket azonban jellemzően nem produkál. Sok ember emiatt nem is tud a cukorbetegségéről, vagy egyszerűen félvállról veszi azt , holott kezeletlenül a magas vércukorszint komoly szervi problémákhoz is vezethet.

Egy cukorbeteg esetében nagyon fontos, hogy betartsa a diétás szabályokat

Egy cukorbeteg esetében nagyon fontos, hogy betartsa a diétás szabályokat

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Sport és diéta az egészség kulcsa

Amíg nem érintett, a legtöbb embernek korlátozott ismerete van csupán a cukorbetegség veszélyéről. Legnagyobb kihívás az orvos részéről az, hogy a pácienssel elhitesse: saját maga teheti a legtöbbet egészsége megőrzéséért. Mivel a kettes típus döntő többsége az egészségtelen életmód, átgondolatlan életvitel szülötte, a betegeket nagyon nehéz rávenni, hogy az évtizedek óta bevett szokásaikon változtatva váljanak önmegtartóztatóvá. "A kezelés kardinális pontja a diéta és a rendszeres testmozgás, ez azonban jelentős életmódbeli változásokat kíván. Tanácsos kellő időt szánni a beteg tájékoztatására, ahol kitérhetnek az okokra és a következményekre egyaránt" - mondta el a szakorvosjelölt. A testsúly normalizálásához olyan étrend kialakítását kell szorgalmazni, amelyben a zsírok, szénhidrátok és fehérjék a megfelelő arányban képviseltetik magukat.

A rendszeres orvosi vizsgálat mindkét cukorbetegség esetén rendkívül fontos, hiszen a magas cukorszint károsíthatja a szem ideghártyáját, a vese kisereit, vegetatív működési zavarokat okoz. "Mivel sok esetben hosszú ideig élnek magas vércukorszinttel a betegek azelőtt, hogy a diagnózist felállítjuk, fontos megvizsgálni, hogy okozott-e már valamilyen mértékű szervi problémákat. Gondozásba kell venni a szemészeten, kardiológián és ideggyógyászaton ennek kiderítéséhez" - emelte ki Kocsis Erika.

Figyelem: az alacsony vércukorszint is veszélyes!

A legújabb tanulmányok kimutatták, hogy a magas vércukorszint mellett az alacsony érték is komoly rizikófaktort jelent. Hipoglikémia esetén ugyanis jóval nagyobb az esélye az infarktusnak és az agyi érkatasztrófának . Azért is különösen veszélyes ez az állapot, mert semmilyen jelentősebb tünettel nem jár addig, amíg nincs nagyon nagy gond - hangsúlyozta az orvos. A páciensnek ezért javasolni kell a rendszeres vércukorszintmérést, hogy még időben felfedezhessék a betegséget.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra