Még nincs rendben az orvosok béremelése

A kormány ígéri, mindenkit kompenzál, aki kevesebbet kap, mint eddig. De nem világos, ki az a "mindenki". Azok például, akik most fognak szakvizsgázni és hiányszakma-pótlékot is kaptak, még izgulhatnak.

Októberben kapták kézhez első megemelt fizetésüket a szakorvosok, de sokuknak nem volt okuk örülni: a kormány augusztusi döntésének értelmében a bruttó 107 ezres béremelésben részesülő szakorvosoknak ezentúl nem jár a Fiatal Szakorvos Támogatási Program (FSZTP), vagyis a bruttó 150 ezer forintot jelentő támogatás megszüntetésével kábé 40-45 ezres bevételkiesést kell elszenvedniük 2017 novemberéig, amikor megkapják a júliusban beígért kétlépcsős béremelés második (bruttó 100 ezres) felét - írja a hvg.hu .

Doktor
Folytatódik az orvosok béremelése. Lehet, hogy nem mindenki jár jól

Dénes Tamás, a Rezidensek és Szakorvosok Szakszervezete (ReSzaSz) elnöke is elismeri, hogy maga a szándék jó, vagyis hogy támogatás helyett (ami nem számít bele a nyugdíjba) bért kapjanak a szakorvosok , de érthetetlennek tartja, hogy miért nem várták meg a FSZTP kivezetésével a jövő évi béremelést. "Ha egy lépcsőben történt volna a béremelés, akkor nem lenne miről beszélnünk, így viszont csak folytatódik a toldozás-foldozás."

Az orvosoknak egy másik csoportját a szakvizsga előtt álló orvosok alkotják, akik Markusovszky-ösztöndíjban részesültek, és ezenfelül úgynevezett hiányszakma-pótlékot is kaptak. Ők még rosszabbul járhatnak, mint akik most a béremeléssel elbukták az FSZTP-t.

A hiányszakma-pótlék 2011 óta létezik, azoknak az orvosoknak jár, akik a 17, regionálisan meghatározott hiányszakma (pl. aneszteziológus) valamelyikében helyezkedtek el. Összege bruttó 64 ezer forint. A Markusovszky-ösztöndíjat 2011-ben hozták létre, és a szakképzés teljes időtartamára vehető fel a nettó 100 ezres támogatást. Cserébe a rezidensek vállalják, hogy nem fogadnak el hálapénzt, illetve hogy a szakvizsga után az ösztöndíj folyósításának idejével megegyező ideig (szakorvosoknál ez 5 év, háziorvosnak 3, bizonyos sebészeknek pedig 6-7 év) Magyarországon dolgoznak.

A szakképzés befejezése után már nem jár az ösztöndíj, ezért találták ki az FSZTP-t, hogy a szakvizsgát tett orvosok is kapjanak támogatást. De mivel a kormány augusztusban megszüntette az FSZTP-t, esetükben a szakvizsgával járó közalkalmazotti kategóriaváltás és a bruttó 107 ezres béremelés nem fogja ellensúlyozni a nettó 100 ezer forintos ösztöndíj, illetve a bruttó 60 ezres pótlék megvonását. Az ő veszteségük kb. 50 ezer forint lehet.

Az ágazati érdekvédelmi szervezetekkel történt nyári bérmegállapodás eredményeként idén szeptember elsején a szakorvosok, a szakgyógyszerészek és a szakdolgozók alapbére nőtt. A szakorvosok és szakgyógyszerészek alapbére szeptember elsején bruttó 107 ezer forinttal nőtt, míg második ütemben jövő év november elsején újabb 100 ezer forinttal emelkedik. Így a fizetésük két év alatt 207 ezer forinttal lesz magasabb. Részletek!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A másik nagy kérdés az, hogy most, amikor kibukott, hogy a várva várt béremelésnek vesztesei is vannak, gondol-e a kormány azokra, akik még szakvizsga előtt állnak ugyan, de hamarosan ugyanebbe a helyzetbe kerülhetnek. Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke elmondta, hogy "egyszer sem hangzott el ígéret a kormány részéről, hogy az ösztöndíjban részesülő szakorvosoknak a szakvizsga után ugyanakkora lesz a fizetésük, mint a támogatás volt."

A hvg.hu az Emmit is megkereste. A minisztérium szerint azt az érdekképviseletek is tudták és el is fogadták, hogy a Fiatal Szakorvosok Támogatása nem valódi megoldás a bérrendezésre. Leszögezték, hogy mindenki kap kompenzációt, s a megnövekedett mozgóbér pótolja a támogatás összegét.

Forrás: hvg.hu

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.