Magyar kutató is dolgozott a Novavax vakcinán

Kutatásirányítóként a járvány elleni védekezés élvonalban állva felelt az amerikai Novavax koronavírus elleni vakcina tesztfázisának lebonyolításáért dr. Bári Eszter magyar kutató.

Antivirális hatású, többek között az új típusú koronavírus ellen is bevethető új vegyületek kifejlesztésén dolgoznak a Debreceni Egyetem kutatói. Kattintson a részletekért!

Az amerikai Novavax vakcina klinikai tesztelésének második fázisa jelenleg is zajlik Ausztráliában, a szakemberek dr. Bári Eszter irányításával a statisztikai adatokat elemzik éppen. A magyar kutató 2004-ben végzett a Semmelweis Egyetemen, az izgalmas feladatokról az intézmény honlapján megjelent interjúban mesélt. Ebből kiderült, hogy férjével közösen költöztek Ausztráliába 9 éve, ahol egy német orvosi eszközöket gyártó cégnél helyezkedett el kutatásirányítói pozícióban. Így kapott felkérést arra, hogy irányítóként segítse az újabb COVID-19 elleni vakcina tesztelését. Miután tavaly decemberben lezárták a második tesztfázis adatbázisát, az Egyesült Királyságban futó harmadik fázis adatainak orvosi felügyeletére kérték fel - az első hatékonysági eredmények pedig igen biztatóak, a Novavax vakcinája 89,3 százalékban bizonyult hatékonynak a koronavírus brit variánsával szemben.

Dr. Bári Eszter immár 14 éve dolgozik a klinikai gyógyszer- és eszközkipróbáló iparágban. Fémallergiája miatt nem lehetett gyakorló orvos, ezért fordult a megelőzés és a kutatás felé. A járványtan nem ismeretlen számára: 2005-ben részt vett a H5N1 madárinfluenza -világjárvány elleni védekezésben, majd epidemiológus diplomát szerzett a Maastrichti Egyetemen. Mint azt elmondta, a koronavírus -világjárvány előtt is volt lehetősége részt venni sokak életét meghatározó készítmények fejlesztésében, egy onkológiai készítmény mellett egy paradigmaváltó hasnyálmirigy adenocarcinoma készítmény fázisvizsgálatait is irányította, valamint tagja volt annak a kutatócsapatnak is, akik a világon elsőként fejlesztettek ki MRI kompatibilis pacemakert és beültetett defibrillátort.

Tévedésből két különböző gyártó koronavírus elleni vakcináját kapta meg egy szerb férfi. Cikkünkből megtudhatja, mi történt vele ezután.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.