Milyen okoseszközöket használ egy orvos?

Hamarosan a mindennapi orvoslásban is megkerülhetetlenek lesznek az okoseszközök.

Csodálatos dolog az okos eszközök korában élni. Az eredetileg – természetesen a nyilvánvaló katonai felhasználás után – üzletemberek életét megkönnyíteni hivatott kütyük elképesztő sebességgel váltak konzumertermékké, és alapos változást hoztak a mindennapjainkba. Kétségkívül nincsen messze az idő, amikor a sokféle technológia csoda egy része az emberek életének megmentésében, egészségük megőrzésében is fontos szerepet játszik majd. Vagy lehet, hogy már el is érkezett.

Vércukrot mérő kontaktlencse, 3D nyomtatóval előállított működőképes májszövet, sebészeti robotok: technológiai cunami jön felénk az orvoslásban. De vajon ez megoldja-e az egész világon válságban lévő - drága, de mégsem hatékony - egészségügy problémáit ? A mobilapplikációk fejlesztői korunk igazi gyorsreagálású techno-katonái, a felhasználói igények gyors változásához alkalmazkodva szinte azonnal előállnak azokkal a programokkal, amikre az embereknek szükségük van. Ha végigtekintünk az okostelefonok történelmén, azt láthatjuk, hogy az első készülékek még meglehetősen drágák voltak, idő kellett, míg közép és belépő kategóriás termékek is piacra kerültek. Az első fecskék gazdái többnyire jó keresettel rendelkező üzletemberek voltak, akik amellett, hogy minden pillanatban szerettek online lenni, figyelmet szenteltek egészségüknek. Így szinte a kezdetektől rendelkezésre állnak a különböző fitnesz és életmód alkalmazások, amik mára szintén óriási fejlődésen estek át, és a rengeteg szenzornak illetve a különböző, okos eszköznek köszönhetően akár életmentő tulajdonsággal is bírhatnak.

A jövő orvoslásában komoly szerepet kaphatnak az okoskütyük

Aki kételkedne abban, hogy a digitális eszközök a mindennapi orvoslás fontos elemét fogják képezni, vessen egy pillantást egy másik, mostanában nagyon „szexi” trendre, a 3D nyomtatásra . Az eredetileg prototípuskészítésre kifejlesztett technológia az utóbbi években igen felkapott lett az átlagemberek körében is, és a gyógyászatban is komoly szerepet kapott, hiszen művégtagokat már most, működőképes belső szerveket pedig hamarosan képesek leszünk olcsón és gyorsan nyomtatni.

Az okoseszközök több olyan tulajdonsággal is rendelkeznek, amik hasznossá teszik őket a gyógyászatban. Egyrészről természetesen ott az igen erős számítási kapacitás, másrészről a rengeteg beléjük építhető szenzor. A konnektivitás szintén előny, akár wi-fi hálózatra kötve, akár mobilinterneten keresztül képesek a másodperc töredéke alatt jeleket, adatokat továbbítani. A szintén rohamosan fejlődő nanotechnológia, azaz a technológia eszközök egészen apróvá zsugorítása pedig további elképesztő lehetőséget rejt magában – elég csak egy kapszulában lenyelhető, a betegséget közvetlenül támadó miniszámítógépre gondolni.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A dolog ott kezdődik, hogy rendelkezésre állnak olyan appok, amik hasznos tanácsot nyújthatnak vészhelyzet esetén, így az embernek nem kell azon gondolkodni, hogy hajtson végre újraélesztést , a telefonja vagy az okosórája megmondja neki a teendőket. Természetesen ennél sokkal több mindenre képesek. Remekül használhatóak idős, egyedül élő betegeknél, akiknek például a vérnyomását vagy a pacemakerét távolról felügyelhetik, és az képes riasztani a megfelelő személyeket, ha valami rosszra fordulna. De akadt példa arra is, hogy egy csuklón viselt pulzusszámláló alapján állítottak fel diagnózist az orvosok, és kezelték sikeresen a pácienst.

Tehát tulajdonképpen minden – megfelelő kütyük, érzékelők és villámgyorsan fejlődő technológia – adott ahhoz, hogy az okoseszközök a mindennapi gyógyászatban életmentő szerepet töltsenek be. Ami hiányzik, az nem meglepő módon a szabályozás és a hitelesítés, a legtöbb innovatív termék sajnos csak idővel kaphatja meg az orvostechnikai eszköz minősítést.

Mindenesetre az orvosok számára, legyen szó a gyógyászat bármely területéről, az okoseszközök alkalmazása hamarosan elvárás lesz, hiszen a felhasználóknak ott lapul a zsebében, vagy viselik őket, és ebben a „mindent azonnal és kényelmesen” működésű világban elvárják, hogy használhassák is ezeket, akár egészségügyi téren is. A doktoroknak tehát minél előbb be kell venniük „portfóliójukba” az okosgyógyászatot, hacsak nem akarnak lemaradni a páciensekért folytatott küzdelemben.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra