Vérvizsgálat

Kreatin-kináz (kreatin-foszfokináz)

Az izomban található enzim aktivitása akkor emelkedik meg, ha a vázizomzat vagy a szívizomzat sérül. A kórelőzmény ismeretében és más mérésekkel kiegészítve a mérés a szívinfarktus diagnosztikájának eszköze.

Kategória

Vérvizsgálat

Típus

Vérszérumból végzett enzimvizsgálat.

Normál érték

Férfiaknak: 17- 150 UI/l (nemzetközi egység / liter) Nőknek: 10 - 80 UI/l

Speciális előkészület

Nem igényel.

Mit mér a vizsgálat?

A vizsgálat a kreatin-kináz enzim vérbeli aktivitását határozza meg. Az enzim a sejtek energiatermeléséért felelős. Összesen három fajta (izoforma) létezik, amelyek a vázizomban, a szívizomban, az idegszövetben és a bélben találhatóak meg. Az egészséges egyén vérében mérhető aktivitás szinte teljes egészében a vázizomból származik.

Mikor indokolt a vizsgálat elvégzése?

Az enzimaktivitás emelkedése több betegség következménye lehet (szívinfarktus, izomgyulladás, égés, stb.). A vizsgálat ezen betegségek diagnosztikájának részeként alkalmazható.

Ha értéke a normál tartománynál magasabb

További vizsgálatokat kell végezni a szövetkárosodás okának felismerésére.

Mitől lehet alacsonyabb, és mit tegyünk, hogy növeljük?

Szintje alacsonyabb lehet csökkent izomtömeg esetében, így például időskorban.

Mitől lehet magasabb, és mit tegyünk, hogy csökkentsük?

A vizsgálat magas aktivitást mutat akár a vázizom, akár a szív betegségeiben (szívinfarktus, szívizom-gyulladás, izomsérülés, égés, stb.). Ezért az eredmény értékeléséhez az orvosnak szükséges tudnia, hogy a beteg megelőzően végzett-e megerőltető izommunkát, fennáll-e más izombetegség, vagy kapott-e a beteg intramuscularis (izomba adott) injekciót. Speciális módszerekkel szelektíven mérhető a CK-MB izoforma aktivitása is, amely a szívinfarktus fontos diagnosztikus jegye. Ha azonban a kórelőzmény alapján kizárható izomsérülés fennállása, akkor egyéb laborvizsgálatokkal együtt (troponin-T, AST, LDH) a teljes CK frakció aktivitásának vizsgálata is alkalmas a szívinfarktus diagnosztizálására, illetve sorozatos mérésével követhető a betegség lefolyása. Bizonyos gyógyszerek alkalmazása után magasabb aktivitást várhatunk (véralvadást csökkentő szerek, aszpirin, clofibrát, dexametazon, furosemid).

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Az északon képződött köd, rétegfelhőzet csak lassan zsugorodik, a legtöbb helyen tartósan megmaradhat. Ezzel szemben az ország nagyobb részén általában fátyolfelhős, napos időre számíthatunk. Számottevő csapadék nem várható, de a borult, ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet főként a Dunántúlon kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 6 és 14 fok között valószínű, de a tartósan borult tájakon akár fagypont közelében maradhat. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.