Az ajakherpeszért egy vírusfertőzés felelős, ráadásul aki már egyszer elkapta, örökre hordozó marad. A fertőzés időről időre fellángolhat, így a hólyagok is visszatérhetnek. A fertőzés egyébként nagyon könnyen terjed, és világszerte a lakosság mintegy felét érinti. Nagyon változó azonban, hogy kinél és milyen gyakorisággal alakulnak ki tünetek. Aki szerencsés, egész életében nem találkozik a problémával, míg másoknál akár néhány havonta kialakulhat a fájó és csúf hólyagosodás az ajkakon és a száj környékén.
Minderre kezdetben csak enyhe bizsergés hívja fel a figyelmet, de aki tapasztalt, már ekkor tudja, hogy napokig, akár hetekig elhúzódó gyógyulási folyamat áll előtte. Bár nincs olyan csodaszer, amellyel maradéktalanul elejét lehetne venni a kellemetlenségeknek, azért nem is vagyunk teljesen eszköztelenek a fellángoló fertőzéssel szemben. Az alábbiakban a Houstoni Methodista Kórház gyűjtése alapján mutatjuk be a leghasznosabb tanácsokat az ajakherpesz megelőzéséhez és leküzdéséhez.
Fontos a gyors cselekvés
„A legjobb, amit tehetsz, hogy gyorsan megszabadulj az ajakherpesztől, ha a lehető leghamarabb elkezded kezelni. Az égő, bizsergő érzés az ajkaidon vagy az arcodon korán előrejelzi, hogy ott bizony herpesz van kialakulóban, és minél korábban kezded el csillapítani a gyulladást és kezelni a herpeszt, annál gyorsabban fog gyógyulni” – hangsúlyozza dr. Donald Brown háziorvos.
E célra gyógyszertárban elérhetők helyileg ható kenőcsök és tapaszok, amelyek vírusellenes, illetve gyógyulást segítő hatóanyagokat tartalmaznak. Ha viszont éppen nincs ilyen otthon a házi patikában, akkor sem kell kétségbe esni. Szintén segíthet enyhíteni a gyulladást az érintett bőrfelületre nyomott hideg, nedves törlőkendő, a jeges borogatás, vagy akár bőrre kenve a vazelin. A hólyagok okozta fájdalom ellen pedig bevethetünk recept nélkül kapható fájdalomcsillapítót, például ibuprofént vagy paracetamolt.
Nem javasolt viszont a széles körben elterjedt népi praktikákat alkalmazni. Azaz ne kenj a herpeszre citromlét, ecetet vagy pálinkát. A savas folyadékok és az alkohol is csupán kimarják a bőrt, de a problémát nem szüntetik meg. Sőt, inkább csak hátráltatják a gyógyulási folyamatot. Hasonlóképpen tilos a hólyagokat kiszúrni, nyomogatni, piszkálni. A bennük felgyülemlő váladék ugyanis dúskál a vírusokban, így a hólyag feltépése nyomán kórokozók sokasága szabadul ki, akár további sebeket előidézve.
A herpesz kivárja a megfelelő alkalmat
Minden alkalom, amikor az ajakherpesz kiújul, egyben hatásos emlékeztető arra, hogy tegyünk meg mindent azért, hogy egyhamar ne kerüljünk hasonló helyzetbe megint. E téren ugye hátrányos helyzet, hogy aki egyszer megfertőződött a herpeszvírussal, örökre hordozza azt. Az aktív fertőzés lezajlását követően ugyanis a kórokozó visszahúzódik az idegsejtekbe, várva az újabb alkalmat a reaktiválódásra, azaz az immunrendszer átmeneti legyengülését. Ilyen helyzetet teremthet egy lázas megbetegedés, nőknél a menstruáció, de akár a stressz is.
Egyes kockázati tényezőkre nincs érdemi kihatásunk, de vannak, amelyeket ki tudunk védeni. A stresszkezelés például általában véve is rendkívül fontos, egyben a herpesz szempontjából is előnyös. Számos módszer létezik, amely hasznunkra válhat, legyen szó akár meditációról, jógáról, sportolásról, vagy akár csak légzőgyakorlatokról. Vannak, akiknél a napfény provokál herpeszt. Ilyen esetekben az ajkak megfelelő fényvédelme a szabadban sokat segíthet. Ami pedig a lázzal járó és a szervezetet legyengítő felső légúti betegségek megelőzését illeti, arról korábbi cikkünkben írtunk bővebben.
Végezetül fontos, hogy az otthoni kezelési módszerekre nem reagáló, súlyos herpesszel feltétlenül javasolt orvoshoz fordulni. Szükség esetén ugyanis vényköteles gyógyszerek is segíthetnek leszámolni a vírusokkal.