Nem a mai embert fertőzte meg a herpesz

Az ember az egyetlen főemlős, amelyik két herpeszvírust is hordoz. Az egyiket hatmillió, a másikat 1,6 millió éve már hordozták őseink, vagyis nem a mai ember, hanem a hominidák és a Homo erectus "szerezték be" a kórokozókat. Az utóbbiak valószínűleg a csimpánzoktól kapták el a fertőzést.

A Kaliforniai Egyetem San Diegó-i Orvosi Karának (University of California, San Diego School of Medicine) kutatói feltárták a humán herpeszvírus két fajtájának, a HPV-1-nek és a HPV-2-nek az eredetét. Az evolúciós kutatások szerint az előbbi még a hominidákat fertőzte meg, vagyis ez hatmillió éve történt, amikor a mai csimpánzok és a mai emberek ősei még nem váltak el egymástól a törzsfejlődés során. A másik vírus viszont a csimpánzokról terjedt át a mai ember elődeire, mintegy 1,6 millió évvel ezelőtt. Vagyis a Homo erectus hordozta elődeink közül először ezt a kórokozót - írja a Phys.org .

A kutatók a című szaklapban közölték eredményeiket. A tanulmány vezető szerzője Joel O. Wertheim, aki a kaliforniai egyetem vírusokkal foglalkozó kutatóközpontjának munkatársa San Diegóban. Wertheim szerint eredményeik segítenek abban, hogy jobban megértsék a vírusok evolúcióját és azt, hogy miként találtak utat az emberekhez.

Az állati betegségek "tárházának" a felderítése fontos az emberi betegségek miatt is - magyarázta a kutató. "Ha megértjük, honnan jöttek a vírusaink, a jövőben megelőzhetjük az emberre való átterjedésüket is" - fejtegette Wertheim.

Az ember az egyetlen főemlős, amelyik két herpeszvírust is hordoz

Becslések szerint az emberek kétharmada legalább az egyik herpeszvírussal meg van fertőzve. Ugyanakkor a kutató kiemelte, hogy az ember az egyetlen főemlős, amelyik mindkét herpesz simplex vírust hordozza. Ezért azt akarták megtudni a kaliforniai tudósok, hogy mi lehet az oka ennek. A HSV-1 és a HSV-2 genetikai vizsgálatát ezért nemcsak emberekben végezték el, hanem majmokon és emberszabású majmokon is. Összesen nyolc olyan fajt vizsgáltak, amely herpeszt hordoz.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Először az derült ki, hogy a HSV-1-et sokkal régebben hordozza az ember, mint a HSV-2-t. Már hatmillió éve megjelent az előbbi vírus a hominidák között. Miután ezt tisztázták, a kutatók a HSV-2-re koncentráltak a későbbi vizsgálatok során. Ekkor derítették ki, hogy a modern csimpánzokban előforduló herpesz nagyon sokban hasonlít a humán herpesz második típusára.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.