A Prevention.com gyűjtése alapján az alábbiakban bemutatjuk a jeleket, amelyek arra utalhatnak, hogy az étkezéssekhez köthető, furcsa tüneteink hátterében nem ételallergia, hanem nagyobb valószínűséggel -intolerancia áll.
A tünetek gyakran a gyomorban jelentkeznek
Amikor valakinek ételallergiája van, az azt jelenti, hogy teste bizonyos ételfehérjéket veszélyesnek érzékel és emiatt immunoglobulin E nevű antitesteket szabadít rá. Az ételallergiákért tehát az immunrendszer hibás riadója és az emiatt indított védekező reakció a felelős, ennek hatására jelentkeznek az olyan tünetek, mint a légzéselégtelenség, nyelési problémák, tüsszögés, csalánkiütés , duzzanatok vagy a zihálás.
Ezzel szemben az ételérzékenység és az ételintolerancia az immunrendszer más reakcióit indítja be, ezek hatására inkább a tápcsatornában tapasztalhatunk problémákat: hasmenést , székrekedést, puffadást vagy gázképződést. Az intolerancia annyit tesz, hogy nincs meg szervezetünkben az az enzim, amely egy ételt vagy annak részeit megfelelően fel tudná dolgozni - a laktózintoleranciát például a laktáz enzim hiánya okozza: ez bontja le a tejben található laktózt. Az ételérzékenység már nehezebben definiálható jelenség, de gyakorlatilag arról van szó, hogy bizonyos ételek fogyasztását gyenge alhasi fájdalom és gyomorrontásos tünetek követik.
A fejünk is belefájdul
Ha evés után a fejfájás az egyetlen vagy legfőbb tünetünk, az nem ételallergia, mivel ezt nem az immunrendszerünk indítja be. A fejfájás főként az ételérzékenységre jellemző. Ugyanez igaz a megváltozott viselkedésre is. Korábban a szülők hajlamosak voltak allergia tünetének betudni a hiperaktivitást. Ma már tudjuk azt, hogy egy allergiás reakció hatására gyermekünk nem a plafonon rohangál, hanem inkább elcsendesül, visszavonul vagy éppen feltűnően tapad a szülőkre.
Ha fokozatosan jelentkeznek a tünetek
A sok pizza vagy a tészta után akár egy óra is kell a rosszullétig, ha tényleg ételérzékenyek vagyunk. Az allergiás reakciók nagyon összetettek, van, hogy szinte azonnal jelentkeznek de van olyan típus, ami csak a problémás étel fogyasztása után 24-48 órával.
Nem érezzük magunkat mindig ugyanúgy
Lehet, hogy fejfájás vagy puffadás jelentkezik egy pizza után és ilyenkor sokan gondolhatják, hogy búzaallergiásak – egészen addig, amíg elő nem fordul, hogy egy tünet sem jelentkezik az addig problémásnak hitt étel elfogyasztása után. Ételintolerancia esetén valószínűleg jelentkezni fognak a tünetek a problémás ételek után, de nem mindig ugyanazok. Az ételallergia más, a – sosem jelentéktelen – reakciók minden egyes alkalommal jelentkeznek.
Egy keveset tudunk enni a problémás ételből
A legtöbb ember el tud viselni egy kis mennyiséget azokból az ételekből, amelyekre érzékeny. Az ételallergia esetén ilyen nincs, akár egy morzsányi is igen súlyos problémákat okozhat, mint például a mogyoróallergiánál .
Csak azért aggódunk, mert mások aggódnak
Az igazi allergiás tünetek életveszélyesek. Az intolerancia vagy az érzékenység okozhat kellemetlenségeket, de nem jár súlyos következményekkel. Ha valamilyen tünetet csak az után tapasztalunk vagy vélünk felismerni, hogy valakivel értekeztünk a kérdésről, akkor valószínűleg nincs ételallergiánk.
A tej problémás, a sajt nem
Ha ilyen történik velünk, az nem tejallergia, hanem laktózintolerancia. Sokan nem tudják feldolgozni a laktózt gyermekkorunk után, úgyhogy a tej kifejezetten problémásnak bizonyulhat. De mivel a sajtgyártásért felelős baktériumok a laktózból táplálkoznak, a problémás enzimek legtöbbje már nem található meg a keményebb, idősebb sajtokban, úgyhogy bizonyos sajtféléket még akkor is fogyaszthatunk, ha a tejjel problémáink vannak.