Korábban Dr. Vincze Ildikóval, a Budai Allergiaközpont bőrgyógyász-kozmetológusának segítségével összegyűjtöttünk három olyan elváltozást, melyek kezelése feltétlenül szakember közreműködését igényli.
Mit kell tudni a fémallergiáról?
Tünetek: A fémallergia leggyakrabban bőrtünetekkel jelentkezik. Jellegzetes tünetei az érintett területen jelentkező vörösség, viszketés, duzzanat, hámló, kiszáradt bőr. Hosszabb fennállás esetén a bőr megvastagodik, lemezesen hámlik, berepedezik. Bizonyos esetekben a bőrtünet lehet urticária (csalánkiütés) szerű is.
Kezelése: A fémallergia megállapítására két általánosságban leggyakrabban használt tesztelési módszer létezik. Egyik az ún. epicután teszt: a hát bőrére felhelyezett fémeket, illetve vegyületeiket tartalmazó speciális ragtapasz. A másik a limfocita-transzformációs teszt (vérvizsgálat).
A fémallergia eddigi egyetlen és leghatásosabb kezelési lehetősége a fémek elkerülése volt. Ez sajnos sok esetben az ékszerek letevését, a fogászati tömések, implantátumok kicserélését jelentette. Létezik egy módszer, a nikkel deszenzibilizáció, mely nikkelallergia esetén alkalmazható. A kezelés nikkelt tartalmazó kapszulákkal, szájon át alkalmazva történik. A minimum egy éven át tartó terápia a bőrtüneteket is hatékonyan szünteti meg.
Mit kell tudni az ekcémáról?
Tünetek: Az ekcéma többnyire allergiás válaszreakcióként kialakuló bőrgyulladás. Legismertebb formái az ún. atópiás dermaitisz, ez öröklött hajlam talaján jelentkező ekcéma és a kontakt-, vagyis valamilyen allergénnel történő érintkezés hatására kialakuló betegség. A kontaktekcémát leggyakrabban a bőrrel érintkező ékszer, kozmetikum, vegyszer, festékanyag váltja ki, először az érintett bőrfelületen, majd akár testszerte is.
Kezelése: Az atópiás dermatitisz kezelése gondos bőrápolás, helyi gyulladáscsökkentő készítmények, belsőleg antihisztaminok, fénykezelés, diéta. A kontaktekcéma kezelése helyi szteroidos kenőcs, gondos bőrápolás, illetve első helyen a kérdéses allergén kerülése.
Mi utalhat gyógyszerallergiára?
Tünetei: Csalánkiütés, bőrvörösség, test- és szemviszketés, zavartság, ajak- és torokduzzanat. A legismertebb allergiát okozó gyógyszer a penicillin, de a hozzá hasonló antibiotikumok szintén allergiás megbetegedést eredményezhetnek. Egyéb, gyakori allergiát okozó gyógyszerek: a barbiturátok, az antikonvulziv szerek, az inzulin és a jód. Kezelése: A gyógyszerallergia kezelésének fő eszköze a tünetek csökkentése. Ezt megtehetjük antihisztaminnal, szteroiddal, adrenalinnal és egyéb gyógyszerekkel. A legfontosabb az allergiát kiváltó gyógyszerek elkerülése.
A gyógyszerallergia kivizsgálása általában nem egyszerű feladat, csak ebben jártas szakemberhez forduljunk, gyakran kórházi háttér szükséges hozzá a súlyos, életveszélyes tünetek kialakulása miatt.