Utazás allergiával – mire figyeljünk?

Bármilyen allergiánk is van, az jellemzően nem akadályozza meg, hogy utazzunk egyet. Azonban valamivel nagyobb odafigyelést és tervezést igényelhet ebben az esetben egy pár napos kiruccanás is.

Természetesen az allergiásoknak is jár a megérdemelt pihenés és kiruccanás, bizonyos dolgokat viszont kétszer meg kell gondolniuk. Most az amerikai járványügyi központ (CDC) ajánlásai alapján azokat a szempontokat vesszük sorra, amelyeket az allergiásoknak és családtagjaiknak fokozottan figyelembe kell venniük utazás során.

Indulás előtt

Tervezéskor alaposan utána kell néznünk a kinézett helynek, akármilyen allergiánk is van. Arról is gondoskodjunk, hogy legyen nálunk elegendő gyógyszer, szükség esetén inhalátor, epinefrin injekció, illetve egy nemzetközi, angol nyelvű igazolás a kezelőorvosunktól. Ne centizzük ki, ne csak az utazás idejére elegendőt vigyünk, hanem pár nappal többre valót, ha esetleg késne vagy eltörölnék a hazafelé tartó járatunkat.

lány orrot fúj
Az allergia külföldre is jön velünk. Fotó: Getty Images.

Ne feledkezzünk meg a biztosításról sem! Ha van valamilyen élet- vagy balesetbiztosításunk, akkor is érdemes kötni az út idejére egyet. Ezekben egyrészt a külföldi orvosi ellátást is állják, másrészt egyéb probléma esetén (csomagelvesztés például) is jól jöhet.

Légúti allergia esetén kerüljük az olyan országokat, ahol nagy a légszennyezettség. Ha például allergiásak vagyunk a macskára, akkor ne olyan szállást válasszunk, ahova kisállatot is lehet vinni. 

Az ágyneműcserétől a maszkon át a hajmosásig – mutatjuk a legjobb tippeket allergiásoknak.

Az út alatt

Ételallergia esetén mindig nézzünk alaposan utána mindennek, amit fogyasztani készülünk. Könnyen lehet, hogy egy bizonyos étel- vagy italfajta itthon a számunkra veszélyes allergén nélkül kapható, külföldön viszont nem. Mindig olvassunk el a címkét!

Inkább vigyünk magunkkal saját nasit a repülőgépre is, ha véletlenül nem lenne számunkra megfelelő fogás a kínálatban. Kerüljük az utcai árusokat (street foodot), mert ott kevésbé valószínű, hogy ellenőrizni tudjuk az összetevőket.

Külföldi út esetén angolul nagy valószínűséggel mindenütt meg tudjuk ezeket kérdezni a személyzettől egy étteremben, büfében. Fontos viszont, hogy a biztonság kedvéért a partnerünk, útitársunk is megtanulja ezeket. Így ha megtörténne a baj, pontosan tudja tájékoztatni a mentőket és az orvosokat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Vodcast: finom, de káros fogások a magyar konyhában
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +23 °C
Minimum: +10 °C

Sok napsütés valószínű kevés fátyol-, hazánk délnyugati, nyugati felén több gomolyfelhővel. Ez utóbbiakból délután néhol a Nyugat-Dunántúlon zápor sem kizárt. A keleti, északkeleti szél ismét több helyen megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 21 és 25 fok között várható. Késő estére 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Számottevő fronthatás most sem terheli a szervezetünket, ez pedig különösen jó hír a frontérzékenyeknek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra