Egyre aggasztóbb a parlagfűhelyzet

Az Országos Közegészségügyi Intézet (OKI) legutóbbi pollenhelyzetet értékelő jelentésében az állt, hogy a parlagfű pollenkoncentrációja várhatóan országszerte emelkedni fog a napokban, és egyre nagyobb területen érheti el újra a nagyon magas szintet.

Hol a legmagasabb a pollenkoncentráció?

Az éghajlat melegedésének következtében számolnunk kell az allergiát okozó növények megjelenésével és elterjedésével térségünkben. A nagyobb növényborítottság vagy a pollentermelési szint fokozódása miatt a pollen koncentrációja és szezonális eloszlása is változóban van.

A parlagfű által leginkább érintett országok közül Franciaországban, Olaszországban, Ausztriában, Szlovákiában és Magyarországon működnek aerobiológiai állomások, melyek a légköri pollenkoncentrációt mérik. A Magyar Aerobiológiai Hálózat mérései szerint hazánk területén belül is igen eltérő a helyzet - írja cikkében az Agrárszektor .

A legmagasabb parlagfűpollen-koncentrációk a Dél-Dunántúlon és az Alföld déli részén mérhetők. Ezeken a területeken kezdődik először a virágzás, itt a leghosszabb a szezon, és itt a legtöbb azoknak a napoknak a száma, melyeken a pollenkoncentráció magas szintet ér el. (Augusztus 19-én ilyen pollenkoncentrációkat mértek az egyes állomások.)

Egyre aggasztóbb a parlagfűhelyzet
Egyre aggasztóbb a parlagfűhelyzet Magyarországon

Nagy István agrárminiszter a parlagfűvel szennyezett területekkel kapcsolatban közölte, hogy a növény által elgyomosodott területeket kizárják az agrártámogatásokból, mivel ebben az esetben nem minősülnek művelt földnek. Az uniós szabályok értelmében mezőgazdasági tevékenységnek számít az is, ha a területet kultúrállapotban tartják, azaz kaszálják - a talaj megmunkálása és a haszonnövény termesztése nem feltétlenül szükséges hozzá.

Az átlagosnál erősebb a parlagfűfertőzés

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A Nébih augusztus 10-én tapasztalta, hogy a tarlókon az átlagosnál erősebb a parlagfűfertőzés.

Ahol nem végezték el időben a talajmunkát, a júliusi csapadékos időjárás miatt a parlagfű gyors és intenzív fejlődésnek indult. A hántatlan tarlókon a parlagfű 40-100 cm-es magasságú, és már a tarlókon is lehet találni virágzó parlagfüvet (Békés megyében akár 50-70%-os arányban).

Súlyos bajt okoz a hazai parlagfűhelyzet 2018. augusztus 17-én számoltunk be róla, hogy a parlagfű pollenkoncentrációja igen magas , ezért az egészségügyi szakhatóság másodfokú riasztást adott ki. Két héttel előrébb tart a természet - és ezt az allergiások is érzik: a rendelőkben sokszor órákat kell várniuk, mire sorra kerülnek az orvosnál.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.