Ezért rosszabb az allergiád éjszaka, mint nappal

Allergiásként biztos tapasztaltuk már, hogy amíg a nappalokat valahogy átvészeljük, addig éjszakánként jóval nehezebben viseljük a tüneteinket. Ezt nem csak beképzeljük, valóban így van.

„Az allergiás tünetek valóban rosszabbak éjszakánként” – magyarázta dr. Purvi Parikh allergológus és immunológus a Health-nek. Ennek több oka is van: egyesek ellen tehetünk, azonban sajnos van olyan is, amire nincs ráhatásunk.

A gravitáció ellenünk dolgozik

Amikor az ember lefekszik, gyakorlatilag az orrából minden lecsurog a torkába” – mondta dr. Parikh. A test anatómiája miatt egyre többet és erősebben köhögünk, zihálunk, és nehezebben lélegzünk fekvő, mint álló helyzetben. Érdemes ezért több párnát beszerezni és a fejünk alá tenni, hogy ne súlyosbodjanak annyira a tünetek.

Hálószobai körülmények

„Sokan olyasmire allergiásak, ami megtalálható a hálószobájukban” – mondta dr. Parikh. Ilyenek például a poratkák, amelyek a párnákban, matracokban élnek, vagy a penészgombák, amelyek a házak falában vagy beázás után alakulnak ki.

”A kültéri és beltéri allergének együtt rosszabbá tehetik a tüneteket” – magyarázta dr. David Rosenstreich immunológus. Ezért érdemes annyi allergéntől megszabadulni, amennyitől csak tudunk: például ne legyen szőnyeg a hálónkban (vagy porszívozzuk rendszeresen), használjunk speciális, antiallergén paplant, valamint légtisztítót. 

allergia légúti allergia
Nem csak beképzeljük, valóban rosszabbak éjszakánként az allergiás tünetek. Fotó: Getty Images

A velünk alvó kisállat

Sajnos a kutyánk vagy a macskánk is rosszabbíthatja a tüneteket, amennyiben allergiásak vagyunk rá és együtt is alszunk vele. Bár nem túl népszerű tanács, dr. Parikh szerint jobban tesszük, ha nem engedjük fel többet kedvenceinket az ágyunkra. Szerinte a legjobb, ha egyáltalán nem engedjük be az állatokat a hálószobába.

Behozott pollenek

Ha nem a beltéri allergének rontják a tüneteket, akkor azok a pollenek lehetnek a bűnösök, amelyeket mi vittünk be önkéntelenül. A pollen ugyanis a bőrön, a hajon és a ruházaton maradhat, ezért lefekvés előtt érdemes lezuhanyozni és tiszta pizsamát venni, ha nagyon megvisel az allergia. Ugyanez igaz a kedvencekre is: behozhatják testükön a polleneket, ezért is érdemes átgondolni az együtt alvást.

Nincs, ami elterelné a figyelmet

Nemcsak az allergiát, hanem minden más betegséget is rosszabbul viselünk éjszakánként. „Az ember nappal elfoglalt, elfeledkezik a tünetekről, úgyhogy valamivel jobban érzi magát. De amikor már az ágyban fekszik, nem köti le más a figyelmét, és sokkal rosszabbnak érzi az allergiáját” – magyarázza dr. Rosenstreich. 

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.