Fokozott szénanáthás tünetek fordulhatnak elő a klímaváltozás miatt, és 2050-ig a parlagfű pollenjére allergiások száma 33 millióról 77 millióra növekedhet Európában – közölte a bécsi orvostudományi egyetem kutatócsoportja csütörtökön.
A kutatók szerint az éghajlatváltozás magasabb pollenkoncentrációhoz és a parlagfűszezon meghosszabbodásához járulhat hozzá. Európa bizonyos részein szeptember közepétől október közepéig tarthat majd a parlagfűszezon – olvasható a kutatási beszámolóban.
A globális felmelegedés következtében egyre korábban kezdődik a parlagfűszezon és egyre tovább is tarthat. Aki allergiás, gyakorlatból megtanulja, hogy mivel lehet hatékonyan csökkenteni a tüneteket. Ezek közé tartozik a gyógyszerszedés, a pollennel szennyezett helyek kerülése, a gyakori hajmosás és az ágynemű cseréje stb. Azonban a parlagfű-allergia elleni küzdelmet nem akkor kell elkezdeni, amikor az első tünetek megjelennek. Részletek!
Mindez olyan területeken is jellemző lehet majd, ahol eddig még csak ritkán fordult elő szénanátha - közölte az egyetem projektfelelőse. Olyan országokban, mint Magyarország vagy Horvátország, ahol már fennáll ez a probléma, sokkal súlyosabb lesz a helyzet, de Németországban, Lengyelországban vagy Franciaországban is hasonló állapotok állhatnak elő – közölte Michelle Epstein, kutató, aki szerint a magasabb pollenkoncentráció és a hosszabb szezon súlyosbíthatja a tüneteket.
Az Európai Unióra vonatkozó becslések arról szólnak, hogy 55-ről 151 milliárd euróra növekszik az allergiás megbetegedések okozta gazdasági kiadások évi összege, és a magasabb pollenkoncentráció tovább növeli majd a költségeket.
A szénanáthától Európa lakosainak 40 százaléka szenvedett már. A parlagfű gyorsan szaporodik, és a pollenje allergizál. Egy növénynek nagyjából egymilliárd pollenje van egy szezonban. Az osztrák polleninformációs szolgálat csütörtökön kiadott figyelmeztetése szerint az ország keleti és déli részén fordulhat elő nagyobb parlagfű-pollenkoncentráció.
Forrás: MTI