Az allergiások számára az egyik legfontosabb tennivaló, hogy lehetőség szerint minél jobban csökkentsék az allergéneknek való kitettséget, vagyis igyekezzenek megakadályozni azt, hogy az allergiát kiváltó részecskék, pollenek bekerüljenek a szervezetünkre. Emellett természetesen szükség lehet a gyógyszerszedésre, orrspray vagy szemcsepp használatára is. Azonban az életmódunk nagymértékben befolyásolhatják, hogy milyen erősséggel jelentkeznek a tünetek. Lássuk, hogyan változtathatunk ezen!
Kerüljünk bizonyos ételeket!
Az úgynevezett keresztallergia egy olyan tünetegyüttes, melynél bizonyos friss zöldségekben és gyümölcsökben található proteinek a szénanáthához hasonló allergiát váltanak ki. Vagyis a szervezetünk úgy reagál a gyümölcs vagy zöldség elfogyasztására, mintha polleneket nyelnénk le. A keresztallergia tünete lehet például tüsszögés, a száj, az orr viszketése, ödémásodása, hasi panaszok vagy csalánkiütés is.
A problémás zöldségek és gyümölcsök közé tartozhat a paradicsom, az uborka, a dinnyefélék, a alma stb. Természetesen a legjobb, ha a problémás zöldségeket és gyümölcsöket kerüljük, de azok meghámozása, illetve megfőzése is jelentősen csökkentheti a tüneteket.
Kontaktlencse helyett viseljünk szemüveget!
A kontaktlencse közvetlenül érintkezik a szemünkkel, ezért azon nagyon könnyen megtelepedhetnek a különböző kórokozók, baktériumok, és bizony a pollenszemcsék is. A lágy kontaktlencsék különösen veszélyesek, hiszen "átereszthetik" a polleneket, porszemcséket, a füstöt is, melyek utána akár a könnycsatornába is bekerülhetnek. Az irritáló anyagok pedig nemcsak irritációt és gyulladást okozhatnak, hanem akár fel is sérthetik a szaruhártya felületét. Allergiás időszakban érdemes kontaktlencse helyett szemüveget viselni vagy áttérni a napi cserélésű kontaktlencsékre.
Vannak olyanok, akik különösen érzékenyek az alkoholos italokban, elsősorban a vörösborban és sörben található vegyületekre, ez pedig az allergiás tünetek súlyosbodásában jelentkezhet. Ha valaki allergiás, a legrosszabb időszakokban érdemes jelentősen csökkentenie az alkoholos italok fogyasztását. Egy, a Clinical and Experimental Allergy című szaklapban megjelent dán kutatás szerint azon nőknél, akik hetente több mint 14 egységnyi alkoholos italt fogyasztottak, 78 százalékban alakult ki orrdugulás, mint azoknál, akik kevesebbet ittak.
Azok a termékek, melyekben illatanyagokat találunk, hozzájárulhatnak az egyébként is meggyötört orrnyálkahártya és szemek irritációjához, vagyis fokozhatják az allergiás tüneteket. A szénanáthás hónapokban tartózkodjunk tehát az erős parfümök, az illatos gyertyák, a füstölők, a potpourri, az erősen illatosított vegyszerek és kozmetikumok használatától is. Nagyon hasonló hatású lehet az uszodák vizének fertőtlenítésére használt klór is.
Bizonyos ruhadarabok is fokozzák az allergiás tüneteket, különösen azok a bolyhos, érdes tapintású anyagok, melyek felületén nagyon könnyen megtapadnak a pollenek. Nagyon fontos, hogy allergiaszezonban többször cseréljük és mossuk azokat a textíliákat, melyekkel kapcsolatba kerülünk, így a ruháinkat, a törülközőinket és az ágyneműket is.