Becslések szerint mintegy ötmillió hektár területen van parlagfű Magyarországon, ebből 700 ezer hektár erősen fertőzöttnek számít. Ha minden olyan földtulajdonost megbüntetnének, akinek parlagfűvel szennyezett a földterülete, akkor akár 10 milliárd forintra is rúghatna a bírságok összege - írja a Világgazdaság .
"Sehol a földön nincs annyi parlagfű, mint Magyarországon" - mondta Balogh Katalin, a Budai Allergiaközpont allergológusa a Világgazdaságnak. Elmondása szerint már egy köbméter levegőben lévő 30 darab pollen is allergiás reakciót vált ki, hazánkban viszont az alacsony pollenkoncentrációjú területeken is legalább 400 pollen van a levegőben.
Már nem támogatja az állam a terápiát
Szeptemberben Magyarországon minden ötödik ember szenved a parlagfűtől. A gyógyszergyártók bevétele is jelentősen megugrik ebben a szezonban. A GlaxoSmithKline (GSK) egyetlen vényköteles allergia elleni gyógyszerének szezonja áprilistól szeptemberig tart, ezekben a hónapokban csaknem 70 százalékkal nő a termék iránt a kereslet. A GSK asztma kezelésére szolgáló gyógyszerei ugyan nem kifejezetten az allergia kezelését szolgálják, ám tavasztól őszig ezekből is 30-40 százalékkal többet vásárolnak az emberek.
A szakember azt mondta, évről évre nő a hozzá forduló parlagfű-allergiások száma. Kiemelte: az úgynevezett allergén immunterápiás eljárással akár 6-8 évig is tünetmentesek lehetnek a parlagfű-allergiások, de a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (a korábbi OEP) az eljárást 2005 óta nem támogatja. Az allergén immunterápia körülbelül 70-200 ezer forintba kerül, Magyarországon évente 1000-1500 kezelést végeznek el. Az ilyen terápiának Szlovákiában, Csehországban 90 százalékos társadalombiztosítási támogatása van, ezekben az országokban évente 30-40 ezret végeznek el belőlük.