Gyakran hallhatjuk az allergiás fejfájás kifejezést, annak ellenére, hogy nincs ilyen hivatalos diagnózis. Persze ettől még nagyon tudnak szenvedni tőle az érintettek - írja a Health.com. Az allergiás fejfájás mögött szinuszos fejfájás vagy migrén áll.
A szinuszos fejfájás
Ahogy azt korábban írtuk, a homlok, az arccsont vagy az orrnyereg mögötti terület gyulladása állhat a szinuszos fejfájás kialakulásának hátterében. Ilyenkor az érintett helyeken az átlagosnál több váladék termelődik és gyűlik fel, és mivel nem tud távozni, ezért úgy érezhetjük, hogy fejünkben megnő a nyomás.
Tünetei:
- feszítő érzés, a homlok, arccsontok, orrnyereg és fül környékén jelentkező fájdalom
- fejfájás
- orrdugulás
- szaglásvesztés
- orrfolyás
- láz
Az orrmelléküreg-gyulladást leggyakrabban baktériumok vagy vírusok okozzák. Utóbbi a gyakoribb: a náthás emberek mintegy 90 százalékánál valamilyen vírusos gyulladás van az orrmelléküregekben.
Az orrmelléküreg-gyulladás az allergiásoknál is gyakori, mivel ugyanazok az irritáló anyagok válthatják ki, amelyek az allergiát is: állati szőr, szennyezett levegő, füst és por. A gyulladás és az allergia pedig akár fejfájást is okozhat, de ez a ritkább eset.
A gyulladás, és vele a fejfájás gyakran magától meggyógyul, de attól függően, hogy bakteriális, vírusos vagy gombás fertőzés okozza-e, többféle kezelés segíthet rajta.
A migrén
A legtöbb esetben az, amit allergiás fejfájásnak neveznek, valójában migrén. A migrén egy 4-72 órán át tartó erős, lüktető fejfájás, amely gyakran féloldali, terhelésre pedig rosszabbodik. A fejfájás e típusa rohamokban jelentkezik, gyakorisága nagyon változó: van, akinél félévente egyszer alakul ki, míg másoknál sűrűbben. Nagy átlagban a migréneseknél havonta kétszer-háromszor is jelentkeznek az akár két-három napig eltartó fejfájások. A panaszokat megelőzheti úgynevezett aura is, amely a leggyakrabban egyfajta látászavar.
Tünetei:
- a fejfájás mozgásra rosszabbodik
- a mindennapi teendőket akadályozza
- hányinger, hányás
- közepes vagy erős fejfájás
- lüktető fájdalom
- könnyező szemek, orrfolyás, de tiszta váladékkal
- érzékenység fényre, zajokra
A migrénes rohamot több tényező is kiválthatja, mint például:
- szorongás
- erős és villanó fények
- depresszió
- másnaposság
- fejsérülés
- hormonális változások
- alacsony vércukorszint
- stressz
- egyes gyógyszerek
- túl sok vagy túl kevés alvás
- hirtelen időjárás- vagy környezetváltozás
A migrénen általában vény nélkül kapható fájdalomcsillapítókkal enyhíthetünk. Amennyiben a rohamok rendszeresek, és a gyógyszerek nem használnak, érdemes orvoshoz fordulni a megfelelő kezelési módszer megtalálásáért.
Az ilyen típusú fejfájást kiegyensúlyozott életmóddal előzhetjük meg: elegendő alvás és testmozgás, változatos diéta, valamint a stressz csökkentése jelenthet megoldást sok más probléma esetén is. Ezenkívül érdemes naplót is vezetni a fejfájásokról, így kiderülhet, hogy mi a migrén kiváltó oka (például hogy keveset aludtunk előző éjszaka).