A naponta frissülő pollennaptár szerdai adatai szerint a szezonja csúcsán járó parlagfű pollenkoncentrációja továbbra nagyon magas az egész országban. Emellett a virágzásuk csúcsidőszakán már túljutott csalánfélék virágpora közepes, esetenként nagy; a libatopféléké pedig alacsony, néhol közepes mennyiségben van jelen a levegőben.
Nem csak a parlagfű okozhat tüneteket
A már említett allergének mellett a pázsitfűfélék, az üröm, a kenderfélék, a ciprus- és tiszafafélék, a hárs, a fenyőfélék, az útifű, a lórom, az ernyősvirágzatúak, a rézgyom és a szerbtövis pollenszemei is okozhatnak kellemetlen napokat az allergiásoknak – bár ezek most csupán alacsony mennyiségben vannak jelen a levegőben.
Az NNGYK polleninformációiból továbbá az is kiderült, hogy a kültéri allergén gombák közül az Alternaria most spóraszáma országosan magas vagy nagyon magas, míg az Epicoccumé alacsony-közepes szintet ér el.
Csak kis enyhülést hoz a csütörtöki hidegfront
A tájékoztatás szerint a folyamatosan meleg és száraz idő hatására a hét első felében továbbra is igen magas szintet ért el a parlagfű pollenkoncentrációja. A csütörtökön érkező hidegfront és csapadék hatására azonban várhatóan lecsökken majd virágpor a levegőben lévő mennyisége – de csak kis mértékben.
A szakértők kiemelték továbbá, hogy a front előtt megerősödik majd a szél, az így felkavarodott portól és pollenektől pedig a tünetek rohamszerű fokozódására készülhetnek az allergiások – ez akár beltéren is előfordulhat, amennyiben a szeles időben nyitva tartjuk az ablakokat.
Felhívjuk az allergiások figyelmét, hogy szerdán a megélénkülő szélben (először a Dunántúlon, majd délutántól az Alföldön is) csukják be az ablakokat, amit a szerdáról csütörtökre virradó éjszakára se hagyjanak nyitva” – tanácsolta az NNGYK.