Az agy kitakarítása javíthat az idegrendszeri betegek állapotán

Annak érdekében, hogy agyfunkciójukat a csúcson tartsák, az emberek szívesen használnak memóriagyakorlatokat, vagy fogyasztanak agyserkentő vitaminokat.

Az emberi agy tényleg az egyik legösszetettebb mechanizmus a világon, amely képes rendszeres „nagytakarításra”, azaz kisöpri az elhalt neuronokat. A PLOS Biology magazinban megjelent friss tanulmány szerint a neurodegerenatív megbetegedések esetén megakadhatnak ezek a folyamatok.

Amikor az idegsejtek elhalnak, a maradványaikat gyorsan el kell tüntetni, hogy a szomszédos szövetek megfelelően tovább tudjanak működni. Ehhez arra van szükséges, hogy a microglia nevű specializált sejtek egyensúlyban legyenek, ugyanis ezek felelnek az „egyél meg” jeleket kibocsájtó neuronok eltávolításáért.

Az emberi agy tényleg az egyik legösszetettebb mechanizmus a világon

A kutatók most azt vizsgálták, hogyan zajlik ez a folyamat, ha sérült a rendszer. Azzal már korábban is tisztában voltak, hogy az epilepsziás rohamok során az idegsejtek egy része elhal, és mint kiderült, ilyenkor a microglia „megvakul”, azaz képtelenné válik az elhalt neuronok megtalálására és eltakarítására. Emiatt a sejtmaradványok felhalmozódnak, a pusztulásukhoz vezető problémát továbbadják az egészséges neuronoknak, ami gyulladást okozhat, tovább fokozva az agysérülést.

A curry egyik alapanyagaként ismert fűszernövény, a kurkuma, illetve az ebben található egyik vegyület hatására az agy regenerációs képességeit javító idegsejtek fejlődnek az agyban. Részletek!

Az agy regenerálódásának kulcsa tehát a microglia-fagocitózisnak nevezett tisztító folyamat. A kutatók úgy vélik, ez jelentheti a megoldást olyan megbetegedések gyógyításában, mint a Alzheimer kór . Jelenleg már folyamatban van olyan gyógyszerek kifejlesztése, amelyek képesek hatékonyan növelni a tisztítófolyamatot.

Az említett két súlyos betegség során a neuronok különböző módon sérülnek, és ezek okozzák a betegségek tüneteit, a remegést vagy az emlékezetkiesést. Azonban az Alzheimer- vagy a Parkinson-kór esetében a neuronok nem halnak el azonnal, csak nem képesek jól ellátni a funkciójukat. Itt lép képbe két receptor, amelyek a halott vagy sérült sejtek eltávolításáért felelnek. Ez normális esetben nem rossz dolog, de az agyi megbetegedésekkel küzdő embereknél visszájára fordulhat a ténykedésük. A tudósok úgy gondolják, ha sikerül a betegeknél megőrizni az élő és egészséges idegsejteket, az megnövelheti a gyógyulási esélyeiket.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Forrás: medicaldaily.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.