Fiatal egereket "varázsoltak" az öregekből

Megnagyobbodott, gyenge szívű egerekben sikerült megfordítani az öregedési folyamatokat. A megfiatalított szívek kisebbek, de erősebbek lettek, miután egy fehérjét juttattak az idős egerekbe. Most kiderült, hogy ez nemcsak a szív, hanem az agy és az izmok teljesítményét is javítja, ami akár az Alzheimer-kór leküzdésében is fontos lehet.

A HSCI munkatársai most a GDF11 nevű fehérjével olyanná "varázsolták" az elöregedő egérszíveket, mintha azok fiatal egerekéi lettek volna. Az idős egerek megnagyobbodott, de gyengébb szíve a fiatalabbakhoz hasonlóan kisebb lett, és teljesítménye is növekedett.

A kutatók azt tapasztalták, hogy az egerek nagyobb fizikai teljesítményt tudtak nyújtani, mint korábban, sőt a szaglásuk is javult. Ez utóbbi annak volt köszönhető, hogy az agy szaglásra specializálódott részének működését is javítani tudták: az idős egerek a fiatalokhoz hasonlóan kezdték érzékelni a szagokat.

A harvardi professzorokat meglepték a kísérleti eredmények, és most abban bíznak, hogy a kezdeti klinikai kipróbálás akár embereken is megindulhat a következő 3-5 éven belül.

A korábbi, részben hasonló eredményeket alátámasztották az új kísérletek, amelyek további jelentősége, hogy kiderült: nemcsak a szívre hat kedvezően a GDF11. Arra is rájöttek ugyanis a Harvard kutatói, hogy az agy és a vázizmok teljesítményét is javíthatja a szóban forgó protein. Ezt szintén idős egereken bizonyították. Az izomsejtekben még az elöregedő DNS hibáinak kijavításában is szerepet játszott a GDF11, vagyis a genetikai anyag hordozójára is kedvező hatást mutattak ki.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az agyban pedig új vérerek keletkeztek (részben emiatt javultak az egerek szaglási funkciói is), ám ez a GDF11-nek - vagy esetleg egy ahhoz hasonló anyagnak - csak az egyik előnyös hatása az idegrendszerre. Az idegrendszert többféleképpen is pozitívan befolyásolta ez a fehérje. Így a kutatók nem zárják ki, hogy az Alzheimer-kór elleni küzdelem egyik új, eddig nem járt útját jelentheti a GDF11-szint emelése az idősödő szervezetekben.

Fiatal egereket varázsoltak az öregekből (Fotó: Europress)

Normál esetben a GDF11 emberekben és egerekben is előfordul, e proteint ugyanis már ismerték korábban is. Az új eredményekről két tanulmányt is közölt két amerikai professzor, Amy Wagers és Lee Rubin, a című tudományos folyóiratban. A két különböző kísérletben egymástól eltérő módon juttattak GDF11-et az öregedő egerek szervezetébe.

Az egyikben úgynevezett "parabiotikus rendszert" hoztak létre, ahol két egeret sebészetileg összekötöttek, és a fiatalabb vérét cirkuláltatták az idősebben. Egy másik kísérletben egyszerűen az idősebbe injekciózták be a GFD11-et.

Mindkét esetben azt tapasztalták, hogy az öregedési folyamatokat vissza lehetett fordítani az egerek szívében. Most a Harvard kutatói úgy gondolják, hogy a GFD11 magasabb szintje hozzájárulhat ahhoz, hogy fiatalkorban nagyobb szellemi és fizikai teljesítményre képesek az emberek is. Ugyanakkor egyelőre csak állatkísérletekben tudták igazolni, hogy a GDF11-szint emelése javítja az izomfunkciókat és az agyműködést. (Az egereknél tényleg úgy találták, hogy a fiatalabbakban több az ilyen fehérje, mint az idősebbekben.)

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.