Komoly bajt jelezhet a napközbeni szundítás

Egy új felfedezés segítségével könnyebb lehet az Alzheimer-kór korai diganosztizálása.

Egy új kutatás szerint a napközbeni aluszékonyság lehet az Alzheimer-kór egyik elsőként jelentkező tünete. A kutatók szerint ugyanis az az agyterület károsodik a betegség miatt először, ami a nappali ébrenlétért felelős. A felfedezés nagy segítséget jelenthet a kór korai diagnosztizálásában.

A villogó fehér fény és a csicsergő hangok képesek lehetnek megfordítani az Alzheimer-kórt. A felfedezés igazolására már megkezdődtek a humánkísérletek. Korábbi cikkünkért kattintson !

Az Alzheimer-kór jellegzetessége, hogy az agyban lerakódik a szervezet egyik fehérjéjének, a béta-amiloidnak degenerált szerkezetű változata. Az új kutatás azonban most arra világított rá: lehet, hogy nem ezek az amiloid plakkok okozzák a tüneteket, hanem az úgynevezett tau-fehérjék megcsavarodása.

Egy új felfedezés segítheti a diagnosztizálást
Egy új felfedezés segítheti a diagnosztizálást. Fotó: iStock

"A kutatásunk rávilágított arra, hogy az agyunk ébrenlétért felelős területe a tau-fehérjék felhalmozódása miatt károsodik. Ez pedig a betegség legkorábbi fázisában már végbemegy" - magyarázta a vizsgálatban résztvevő Lea T. Grinberg professzor. A kutatók tehát most arra gyanakodnak, hogy ezek a tau-fehérjék sokkal nagyobb szerepet játszanak az Alzheimer kialakulásában, mint a plakkok. Grinberg professzor szerint ezek a fehérjék okozzák a kognitív funkciók hanyatlását is.

Jelenleg a betegségből való gyógyulás esélyeit nagyban rontja, hogy mire a tipikus tünetek jelentkeznek és a betegek orvoshoz fordulnak, addigra a kór általában már rendkívül előrehaladott állapotban van. Akár 20 év is eltelhet mire az agyi elváltozások tünetek formájában manifesztálódnak. Ráadásul a jelenlegi orvosi gyakorlatban az Alzheimer-kórt kizárólag agyszövet-mintából, a halál után lehet minden kétséget kizáróan kimutatni, így rendkívül fontos lenne, hogy találjanak egy megbízható diagnosztikai eljárást. Az új kutatás eredményei alapján elképzelhető, hogy a jövőben az alvás vizsgálatával is felismerhető lesz a betegség.

Forrás: medicalxpress.com

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra