Meglehet a gyógymód az Alzheimerre

Amerikai kutatók felfedezték az összefüggést az Alzheimer-kór és az agyi immunsejtek között.

Az irvine-i Kaliforniai Egyetem biológusai laboratóriumi körülmények között fedezték fel, hogyan lehet megelőzni az Alzheimer-kórt . Eredményeik új gyógyszerek kifejlesztésében is segíthetnek a jövőben. Amikor az Alzheimer-kór rágcsálómodelljeinek eltávolították az agyi immunsejtjeit - a mikrogliákat -, nem alakultak ki a kórra jellemző lerakódások, a béta-amiloid plakkok. "Nem tudtuk pontosan, mit történik a mikrogliákkal, és miért fontosak az Alzheimer-kór kezdeti szakaszában. Ezért döntöttünk úgy, hogy megnézzük, mi történik, ha eltávolítjuk őket" - mondta Kim Green neurobiológus.

Alzheimer-kór, demencia, agy, agyműködés, immunsejtek, lerakódások, plakkok
Azokon a területeken, ahol nincsenek mikrogliák, nem alakulnak ki plakkok. Fotó: 123rf

Sejtek nélkül nincsenek plakkok

Olyan szert használtak a kísérletben, ami leállítja a mikrogliák fennmaradáshoz szükséges szignáljait. Green és laboratóriuma korábban kimutatta, hogy a szignalizáció nélkül ezek az immunsejtek eltűnnek az agyból. "Döbbenetes volt felfedezni, hogy azokon a területeken, ahol nincsenek mikrogliák, nem alakulnak ki plakkok. Ezek nélkül Alzheimer-kór sincs, és most már tudjuk, hogy a betegség kialakulásához szükség van a mikrogliákra" - magyarázta Green.

Óriási lépés az Alzheimer-kór gyógyítása felé - 2025-re meglehet a gyógymód? A választ korábbi cikkünkben találja!

Azt is felfedezték, hogy amikor a plakkok már kifejlődtek, a mikrogliák rosszindulatúként értelmezik őket és támadnak. A támadás azonban a neuronok azon génjeit hallgattatja el, amelyek a normális agyműködéshez kellenek. Green és kollégái szerint a felfedezésnek köszönhetően a betegség megelőzésére szolgáló gyógyszereket készíthetnek majd.

"Nem azt javasoljuk, hogy távolítsák el az agyból az összes mikrogliát, ezek ugyanis fontos szerepet játszanak más agyi működések szabályozásában. Ha egy-egy területről eltávolítják őket, a kutatók meg tudnák állapítani, lehet-e olyan gyógyszeres kezelést kifejleszteni, amelynek ezek a sejtek a célpontjai" - tette hozzá.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.