Agytörzsünk egy apró, kékes árnyalatú része a locus coeruleus , ez termeli szervezetünk számára a norepinefrint, azon neurotranszmittert, amely szabályozza szívverésünket, koncentrációkészségünket, emlékezőképességünket és kognitív képességeinket. Az ebben található idegsejtek emellett még véredényeink aktivitását is képesek szabályozni.
Mivel ezen agyterület ilyen összefüggő, összehangolt munkát végez, sokkal fogékonyabb a fertőzések és mérgezések hatásaira, mint agyunk más területei, állítja a kutatást vezető Mara Mather gerontológia- és pszichológiaprofesszor.
Úgy tűnik, a locus coeruleus által termelt norepinefrin hatására az Alzheimer-tünetek később jelentkeznek. Norepinefrin akkor termelődik bennünk, ha egy feladat leköt vagy szellemi kihívást okoz – legyen ez akár szakmai, akár magánéleti. Norepinefrint termelünk például, amikor rejtvényt fejtünk vagy egy nehéz darabot játszunk valamilyen hangszeren.
Ha olyan munkánk vagy hobbink van, ami folyamatos szellemi kihívások elé állít, életünk későbbi felében lesz egy kognitív tartalékunk, így sokkal később szenvedhetünk az Alzehimer káros hatásaitól, állítják a kutatók.
Forrás: Science Daily