Megvan, hol sújt le először az Alzheimer

Megvan, hogy az agy mely területét támadja meg először az életünk kései szakaszában jelentkező Alzheimer. Az eredmények a University of Southern California kutatóitól érkeznek.

Agytörzsünk egy apró, kékes árnyalatú része a locus coeruleus , ez termeli szervezetünk számára a norepinefrint, azon neurotranszmittert, amely szabályozza szívverésünket, koncentrációkészségünket, emlékezőképességünket és kognitív képességeinket. Az ebben található idegsejtek emellett még véredényeink aktivitását is képesek szabályozni.

Mivel ezen agyterület ilyen összefüggő, összehangolt munkát végez, sokkal fogékonyabb a fertőzések és mérgezések hatásaira, mint agyunk más területei, állítja a kutatást vezető Mara Mather gerontológia- és pszichológiaprofesszor.

A kutatók szerint idős korban a demencia korai előjele lehet az, ha valaki elveszíti az érdeklődését a hobbijai vagy más tevékenységek iránt. Kattintson! Mather szerint a locus coeruleus az agy első olyan területe, amelyben megfigyelhető az úgynevezett tau-patológia, azaz azon lassan szétterjedő fehérjegubancok összessége, amelyek egyértelműen árulkodnak az Alzheimer-kórról . Ugyan nem minden megfigyelt tau-patológiás eset növi ki magát Alzheimerré, de a boncolási eredmények arról árulkodnak, hogy az Alzheimer-páciensek mindegyikénél megfigyelhető valamilyen tau-patológiás jelenség a locus coeruleus területén a kora felnőttkori időszakban.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Megtalálták, hol támad először az Alzheimer

Úgy tűnik, a locus coeruleus által termelt norepinefrin hatására az Alzheimer-tünetek később jelentkeznek. Norepinefrin akkor termelődik bennünk, ha egy feladat leköt vagy szellemi kihívást okoz – legyen ez akár szakmai, akár magánéleti. Norepinefrint termelünk például, amikor rejtvényt fejtünk vagy egy nehéz darabot játszunk valamilyen hangszeren.

Ha olyan munkánk vagy hobbink van, ami folyamatos szellemi kihívások elé állít, életünk későbbi felében lesz egy kognitív tartalékunk, így sokkal később szenvedhetünk az Alzehimer káros hatásaitól, állítják a kutatók.

Forrás: Science Daily

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Változóan felhős időre számíthatunk, de az éjszaka első felében a keleti tájakon még több lehet a felhő, illetve az Északi-középhegység térségében hajnalra zúzmarás köd képződhet. A Tiszántúlon lassanként megszűnik a havazás, másutt csak kisebb hózápor fordulhat elő. Az északnyugati, nyugati szél helyenként élénk marad. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -6 és 0 fok között várható, de a szélárnyékos, hóval borított tájakon ennél jóval hidegebb, akár -10 fok körüli értéket is mérhetünk. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra