Lizzie Coulson professzor elmondása szerint a tudósoknak sikerült feltárni, hogy az Alzheimer-kór miként károsítja a kolinergikus bazális előagy navigációs központját. "Az Alzheimer-kór előrehaladtával a memóriáért és figyelemért is felelős kolinerg bazális előagy súlyosan károsodik" - nyilatkozta Coulson professzor - Eddig azonban nem volt világos, hogy a károsodás következtében alakulnak-e ki a betegség korai kognitív tünetei, vagy sem."
A tudósok az Alzheimer-kórhoz hasonló tünetekkel járó bazális előagy degenerációval küzdő rágcsálók kognitív tüneteit vizsgálták meg. "Meglepő módon, az egerek teljesen normálisan teljesítettek a kognitív teszteken" - mondta Coulson. "A viszonyításos vak tájékozódási feladatok során azonban teljesen összezavarodtak." A professzor szerint ez azt bizonyítja, hogy a navigációs feladatok elvégzéséhez kolinergikus neuronok szükségesek, amelyek már az Alzheimer korai stádiumában is súlyosan károsodhatnak.
"Hasonló navigációs tesztekkel az orvosok már korai stádiumban felismerhetik az Alzheimer-kór tüneteit , a hagyományos MR vizsgálathoz képest sokkal egyszerűbben és költséghatékonyabban" - tette hozzá Coulson. "Ezzel természetesen a betegek járnak a legjobban, hiszen a korai felismerés sokkal hatékonyabb kezelést eredményezhet."
A szakértők szerint a korai diagnózis alapvető fontosságú, hiszen az Alzheimer-kór kezelési módszerei segíthetnek az egészséges kolinerg sejtek funkcióinak javításában. Coulson professzor cseh kutatókkal karöltve jelenleg is az általuk kifejlesztett emberi navigációs tesztek engedélyeztetésén dolgozik.