Rátaláltak a szerre, amelytől visszanő a fog

Egy londoni székhelyű kutatócsoport véletlenül rátalált a fogvisszanövesztő gyógyszerre: egy kísérleti Alzheimer-gyógyszer visszanöveszti a sérült, beteg fogakat.

Növésre ösztönzi a rossz fogakat

A King's College kutatói a napokban tették közzé tanulmányukat a Scientific Reporton , amelyben arról számolnak be, hogy bár az Alzheimer gyógyításának lehetséges módjait kutatták, az egyik erre specializálódott kísérleti gyógyszerről kiderült, hogy rendkívül hatékony a rossz fogak regenerálásában.

Ez azt jelenti, hogy képes meggyógyítani erősen sérült, szuvasodott, lyukas fogakat . Bár alkalmazására még várni kell a további klinikai tesztek miatt, jók az esélyek rá, hogy létrejöjjön az első foggyógyító gyógyszer.

Csodát tesz a fogakkal egy kísérleti Alzheimer-gyógyszer, Alzheimer-gyógyszer Alzheimer-kór lyukas fog rossz fogak kísérleti gyógyszer fogak
Csodát tesz a fogakkal egy kísérleti Alzheimer-gyógyszer

A kísérletek alatt a kutatók felfedezték, hogy az Alzheimer gyógyítására használt Tideglusib kísérleti gyógyszernek van egy egészen furcsa mellékhatása: arra "ösztönzi" a fog keményszöveteinek egyikét, a zománc és a fogbél között található dentint, a fogakat alkotó "csontot", hogy nőjön. A Tideglusib eredetileg egy neurológiai szer, amely az idegsejtek mennyiségét növeli, annak minőségét erősíti, ám mint kiderült, pont ezt a sejtsokszorosító hatását gyakorolja a fogakra is - írja a Zoom .

A lyukas fog elkezdheti gyógyítani önmagát

A gyógyszer azzal harcol a kór okozta demencia ellen, hogy megakadályozza a sejtmutálódást úgy, hogy erősíti az idegsejtekben található úgynevezett tau proteint, amely röviden az idegsejtek "minőségéért" felel. A protein, igaz, más formában, de testünk más részeiben is megtalálható, például a fogakban.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Viszont a tau fogakban található változata akadályozza a dentint alkotó sejtek sokszorozódását, imigyen annak növekedését. A dentin ugyan nő, de a protein miatt nem eleget ahhoz, hogy elkerüljük a fogorvost, ezért a romlott fog romlott is maradt, egészen idáig. Ugyanis a Tideglusib a fogak tau proteinjét megakadályozza a dentinnövekedés gátlásában, azaz a lyukas fog a gyógyszer segítségével elkezdheti gyógyítani önmagát.

A kutatók lyukas foggal rendelkező alanyokon tesztelték a gyógyszert. A sérült fogak rövid időn belül mindenféle fogorvosi beavatkozás nélkül maradéktalanul begyógyultak. A tanulmány előadója, Paul Sharpe elmondása szerint a gyógyszernek rendkívül sokrétű felhasználási módja lehet majd, jelen pillanatban a sérült fogra kell helyezni a szert.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.