Hátsó gondok: a legrosszabb és a legjobb házi gyógymódok

Nem mindig kell gyógyszer az aranyeres fájdalom enyhítésére, bizonyos esetekben a házi gyógymódok is hatásosak lehetnek. Persze nem kell bedőlni minden őrült javaslatnak, amit egy Facebook-csoportban olvasunk, vagy amit egy ismerős ismerősétől hallunk.

A természetes gyógymódok bizonyítottan segítenek az aranyér zsugorításában, de fontos, hogy alaposan tájékozódjunk, mielőtt házi praktikákkal helyettesítenénk a megszokott kenőcsöket. A Cleveland Klinika orvosai összegyűjtöttek néhány módszert, ami jól működik, és olyan kerülendő ötleteket is, amelyek kipróbálását senkinek nem ajánlják.

aranyér, fürdő
Az aranyér elleni leghatásosabb otthoni kezelés az ülőfürdő. Fotó: Getty Images

„Először is, ismerjük fel, hogy az aranyér az anatómiánk normális része, és általában nem okoz fájdalmat” – mondta Jeremy Lipman vastagbélsebész. Szerinte, ha bármilyen elváltozást észlelünk a végbélnyílásunk körül, azt érdemes orvossal megvizsgáltatni, mert fontos megbizonyosodni róla, hogy pontosan mi okozza a panaszt. 

A legjobb házi gyógymódok

A házi kezelések megkezdése előtt tehát mindenképpen legyen meg a megfelelő diagnózis. „Fontos, hogy vérzéssel mindig forduljunk orvoshoz, különösen, ha korábban még soha nem volt aranyerünk” – figyelmeztetett Lipman.

1. Ülőfürdők

A szakértők általában azt javasolják a fájdalmas aranyérrel küzdőknek, hogy naponta többször – különösen székelés után – 15 percig üljenek meleg vízben. Lipman szerint ez az egyik legjobb kezelési mód. Az aranyér elleni ülőfürdőhöz adhatók illóolajok és gyógynövények is, de ezekkel érdemes vigyázni, mert az arra érzékenyeknél irritálhatják a végbél környékét. A meleg, de nem forróvizes kádban való lazítás nem csak pillanatnyi enyhülést ad: a meleg víz hatására a sérült terület véráramlása megnő, ezáltal a gyógyulási folyamat felgyorsul.

2. Psylliumhéj

A psylliumhéj egy olyan kiegészítő, amely segít növelni a rostbevitelt, és lágyítja a székletet, lehetővé téve, hogy az könnyebben távozzon. Arra azonban vigyázni kell, hogy ne vigyük túlzásba a rostbevitelt, mert ez is okozhat gázokat vagy gyomorgörcsöket. Ha a széklet puha és könnyen távozik, az aranyér is nagyobb valószínűséggel húzódik vissza. Ehhez azonban az is kell, hogy sok vizet igyunk.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

3. Aloe vera

Az aloe vera gyulladáscsökkentő tulajdonságai segíthetnek enyhíteni a gyulladt aranyeret, de azt fontos megemlíteni, hogy arról konkrétan nincsenek rendelkezésre álló kutatási eredmények, hogy ez a gyakorlatban mennyire hatékony. Számos gyulladásos bőrbetegség esetén azonban előnyös. Lipman szerint ezt csak akkor lehet biztonságosan kipróbálni, ha tiszta aloét alkalmazunk.

Az aranyér a végbél egyik leggyakoribb betegsége, amely kényelmetlen, és sokszor fájdalmas tünetekkel jár. Magyarországon népbetegségnek számít, egyes felmérések szerint az ötven feletti korosztályban már minden második embert érint. A mozgásszegény életmód, a rendszeres ülőmunka és a nem megfelelő étkezés kihatással van a belek mozgására, és a vérkeringésre a bélrendszer alsóbb részein, ami miatt csomók alakulnak ki. Kezelése a betegség súlyosságának függvénye, gyógyszeres, vagy akár műtéti beavatkozás is szükséges lehet előrehaladott stádiumban. 

A legrosszabb házi gyógymódok

Van két házi "szer", amelynek használatát a Cleveland Klinika specialistája szerint mindenképpen  kerüljük el.

1. Almaecet

Egyes betegek szerint az almaecet azonnali enyhülést hozhat az aranyérre, csökkentve a viszketést és a fájdalmat. Lipman azonkban nem javasolja, "mivel túlzott használat esetén megégetheti a bőrt, és súlyosbíthatja a problémákat.”

2. Teafaolaj

Egyesek szerint a teafaolaj fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő tulajdonságai hatásosak lehetnek az aranyér okozta duzzanat és viszketés mérséklésében is. Néhány korai kutatás eredménye szerint a teafaolajjal készült gél csökkentette a tüneteket, ám a megbízható eredményekkel alátámasztható tanulmányok hiányoznak ennek igazolásához.

Még ha a házi gyógymód kipróbálása előtt volt is orvosi konzultáció, a kezelést azonnal abba kell hagyni, ha bármilyen probléma felmerülne. Nem jó, ha magunkon kísérletezünk, mert abból sokkal nagyobb probléma lehet, mint amit el akartunk hárítani.

Az aranyér kezelésénél és megelőzés során is az a legfontosabb, hogy elegendő mennyiségű rostot fogyasszunk (ez nőknél napi 25 gramm, férfiaknál napi 38 gramm), és emellé naponta legalább nyolc pohár vizet igyunk. (Utóbbi egyébként a fogyásban is segít.) Ezek az étrendi változtatások megkönnyíthetik a székletürítést, és megakadályozhatják a probléma kiújulását.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra