Gyakori daganat: csak így lehet időben elcsípni

Március a vastagbélrákszűrés hónapja, a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) ezért igyekszik felhívni a figyelmet ennek fontosságára. A vastagbélrák tünetei nem egyértelműek, a betegség ráadásul nagyon hosszú idő alatt alakul ki, a folyamat akár tíz évig is eltarthat. Fontos tudni azonban, hogy már akkor kiszűrhető, amikor még nem okoz tüneteket.

A vastagbélrák az egyik leggyakoribb daganatos megbetegedés Magyarországon, nincsenek egyértelmű tünetei és igen lassan alakul ki, a szűrés így kulcsfontosságú a diagnosztizáláshoz és az időben elkezdett kezeléshez – mondta az InfoRádiónak Surján Orsolya helyettes országos tisztifőorvos. Hozzátette, nagyon fontos a szűrésen való részvétel, ha ugyanis felfedezik a daganatot, az időben elkezdett kezeléssel akár teljes gyógyulás érhető el.

vastagbélrák, daganat, szűrés, rákszűrés
A vastagbélrák már akkor kiszűrhető, amikor még nem okoz tüneteket. Fotó: Getty Images

Fiatalokat csak ritkán érint

A kockázati csoportokról a szakember kiemelte: a táplálkozás és a családi anamnézis is hajlamosító tényező, de a fiatalabb korosztályt csak nagyon ritkán érinti ez a betegség. A szervezett szűrésbe ezért az 50-70 éves korosztályt vonják be. A behívásos szűrések során mindkét nemet megkeresik, mivel a férfiaknál a második, a nőknél pedig a harmadik leggyakrabban előforduló daganatos megbetegedésről van szó.

A szűrővizsgálat kétlépcsős: amikor meghívót kap valaki az NNK-ból, vagy kér egy mintavevő szettet a háziorvosától, illetve az NNK-ból kéri a csomagot, és postán kapja azt. A mintavétel módja a csomagban megtalálható: két egymást követő napon kell székletmintát venni és ingyenesen feladni postán. Az eredményt a páciens az EESZT-n keresztül látja, amely lehet negatív vagy nem negatív. A nem negatív nem jelenti, hogy valakinek vastagbéldaganata van, pont azért fogalmaznak így, mert a székletben megjelenő vért számos más betegség is okozhatja, például az aranyér.

Így csökkenthetjük a kockázatokat

A vastag- és végbélrák a halálozási arány tekintetében a második-harmadik helyen áll hazánkban. Nagy fontos lenne tehát, hogy kiemelt figyelmet fordítsunk a megelőzésre. A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) infografikája szerint ehhez az alábbiakat fontos megtennünk:

  • Táplálkozzunk egészségesen!
  • Fogyasszunk sok rostdús élelmiszert!
  • Mozogjunk rendszeresen!
  • Törekedjünk az ideális testsúlyunk elérésére és megtartására!
  • Szokjunk le a dohányzásról!
  • Kerüljük a túlzott alkoholfogyasztást!
  • Ügyeljünk a lelki egyensúlyunkra!
  • Sajátítsunk el stresszkezelési technikákat!
  • Gondoskodjunk a megfelelő mennyiségű és minőségű alvásról!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

A tökéletes széklet nyomában

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +7 °C

Az éjszaka képződött köd, illetve rétegfelhőzet kiterjedése fokozatosan csökken, legtovább az északkeleti határnál marad meg. Másutt fátyolfelhős idő várható, de észak felől csökken annak is a mennyisége. Legfeljebb ködszitálás fordulhat elő a ködös területeken. A délnyugati, nyugati szél időnként megélénkül. A hőmérséklet kora délután 13 és 20, késő este 6 és 13 fok között alakul. Ami az orvosmeteorológiai helyzetet illeti, fronthatás egyelőre nem érvényesül, így a frontérzékenyek is nyugodt, panaszmentes napra készülhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra