Hogyan töröljük meg odalent úgy, hogy azzal ne ártsunk?

Meglepően hangozhat, de előfordulhat, hogy rosszul töröljük ki a fenekünket – ezzel pedig számos egészségügyi probléma kialakulását segíthetjük elő.

Ha helytelenül használjuk a vécépapírt – pontosabban nem megfelelően töröljük meg magunkat odalent dolgunk végeztével –, az könnyen húgyúti fertőzésekhez vezethet, továbbá súlyosbíthatja a már meglévő végbélproblémákat, például az aranyeret vagy a végbélrepedést. Az alábbiakban a Health cikke nyomán bemutatjuk, hogy mi a vécézés utáni tisztálkodás megfelelő módja, valamint kitérünk arra is, hogy milyen hibákat követünk el gyakran.

A helyes módszer: elölről hátrafelé

Ezt főként a nőként fontos betartani, nem lehet azonban elégszer elismételni. Teljesen mindegy, hogy vizeletet vagy székletet ürítettünk-e, az alapelv mindig ugyanaz: elölről hátrafelé kell törölni. A végbélnyíláson és környékén sok baktérium tanyázhat, és ha ezeket a húgycső és a hüvely felé sodorjuk, azzal sokat árthatunk az egészségünknek.

vécépapír, vécéhasználati szokások
A legjobb, ha puha, fehér színű, illatanyagmentes vécépapírt használunk. Fotó: Getty Images

Fontos az alaposság

Székletürítés után ügyeljünk arra, hogy alaposan megtisztítsuk magunkat odalent. Ennek legjobb módja, ha addig törölgetjük az érintett bőrfelületet, amíg az már egyáltalán nem hagy nyomot a vécépapíron. Mindig szánjunk erre elegendő időt, ez ugyanis az egyik legfontosabb dolog, amit napi szinten megtehetünk az egészségünkért.

Sokat számít, milyen a vécépapír

A legjobb, ha puha, fehér színű, illatanyagmentes vécépapírt használunk. A papír puhasága azért nagyon fontos, hogy elkerülhessük az érzékeny bőr kidörzsölődését. A fehér szín azért ideális, mert ezen vehetjük a legjobban észre a széklet színének változását és az esetleges vértartalmát, az erős illatanyagok pedig elnyomhatják a széklet vagy a vizelet szagának figyelmeztető változásait. A színezett és illatosított intim termékek ráadásul könnyen irritációt is okozhatnak. A nedves törlőkendők a hatékonyabb tisztítás érdekében jó szolgálatot tehetnek, ám – a kiütések és kellemetlen allergiás reakciók elkerülése érdekében – ezek közül is az illatmenteseket válasszuk; lehetőleg olyat, amelyet kifejezetten érzékeny bőrre ajánlanak.

Állva vagy ülve?
Monica S. Borkar gasztroenterológus szerint ami valóban nem számít, az az, hogy milyen pózban töröljük ki a hátsónkat a dolgunk elvégzése után. Akár ülünk, akár állunk közben, a lényeg, hogy a lehető legjobban hozzáférjünk a megtisztítandó területekhez.

Legyünk gyengédek!

A végbélnyílásból kidudorodó aranyér arra késztethet minket, hogy erősebben dörzsöljük annak környékét, hogy az teljesen megtisztulhasson székelés után. Ezzel azonban csak tovább rontunk a helyzeten, és fájdalmat vagy akár vérzést is előidézhetünk. Végbélrepedés esetén szintén nagyon fontos a gyengédség: ezt a problémát is súlyosbíthatjuk, de akár elő is idézhetjük azzal, ha túl durván törölgetjük magunkat odalent. A végbélrepedésre viszketés, vérzés és fájdalom figyelmeztethet.

Aranyeresként ezekre is feltétlenül figyeljünk

Mivel a kidudorodó aranyér megnehezítheti a végbélnyílás tisztán tartását, a székletürítést követően – még az alapos törlés után is – ajánlott lezuhanyozni. (A fürdés után is tilos a dörzsölés! Puha törülközővel, óvatosan itassuk le a a vizet az érzékeny területekről.) Ha azonban valamilyen oknál fogva – például azért, mert nem otthonunkban jött ránk a székelési inger – mégsincs lehetőségünk tusolásra, akkor  jó szolgálatot tehet a bidé vagy a vízzel benedvesített vécépapír is.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Mikor forduljunk orvoshoz?

A szakértők szerint mindenképpen forduljunk orvoshoz, ha úgy érezzük, akármivel is próbálkozunk, nem sikerül teljesen megtisztítani végbélnyílásunkat és környékét. Ne halogassuk a kivizsgálást akkor sem, ha törlés után vérnyomokat találunk a vécépapíron. Akármennyire is kínosnak érezzük a panaszt, fontos megjegyezni, hogy nincs okunk szégyenkezni és titkolózni – a szakemberek azért vannak, hogy segítsenek és javítsák egészégi állapotunkat.

Akárcsak az íny- és az orrvérzés esetében, a rektális vérzés hátterében is számtalan ok állhat, a panaszt pedig mindig komolyan kell venni. Nézzük, milyen okai lehetnek a vécépapíron megjelenő vércsíkoknak, mikor van okunk aggódni, és mit tegyünk ilyenkor.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.