Érdemes odafigyelni, naponta hányszor ürítjük a székletünket, a számok ugyanis beszédesek: elárulják, hogy minden rendben van-e, vagy esetleg jobban tesszük, ha orvoshoz fordulunk – írja a The Healthy. Mint azt a lap kiemelte, a szakértők szerint a „három-három” tekinthető alapszabálynak. Ez alapján normális, ha hetente legalább háromszor van székletünk, ahogy az is, ha naponta háromszor ürítünk. Az egyébként, hogy ki milyen gyakran székel, nem meglepő módon egyénfüggő, ráadásul bizonyos tényezők hatására (új étrend, gyógyszeres kezelés, új edzésprogram, terhesség) időnként még azoknál is változhat a napi szám, akiknek nagyon szabályos a székletürítésük.
Azoknak, akik azt tapasztalják, hogy ritkábban ürítenek, mint kellene, dr. Brian A. Brunson gasztroenterológus azt tanácsolja, ne essenek rögtön pánikba. „Általában arra bátorítom a betegeket, hogy akkor forduljanak orvoshoz, ha egy hétig vagy hosszabb ideig nem mozog a székletük, vagy a panaszhoz hasi fájdalom, puffadás, láz, hidegrázás, hányás, 10 kilónál nagyobb súlyvesztés vagy a székletben megjelenő vér társul” – magyarázta a szakember.
A rendszeres széklet titka
A gasztroenterológus azzal kapcsolatban is adott néhány hasznos tanácsot, hogy mit tehetünk a rendszeres székletért. Úgy véli, elsősorban a táplálkozásunkra kell odafigyelni. Mint mondja, a kiegyensúlyozott, sovány fehérjében, friss gyümölcsökben, zöldségekben és teljes kiőrlésű gabonafélékben gazdag étrend, valamint a fokozott víz- és rostbevitel az, ami leginkább elősegíti a megfelelő bélműködést. Fontosnak tartja továbbá azt, hogy rendszeresen mozogjunk. Azoknál ugyanis, akik kevésbé aktív életet élnek, vagy egyáltalán nem sportolnak, sokkal nagyobb valószínűséggel jelentkezik székrekedés. Hashajtókat pedig csak akkor érdemes bevetni dr. Brunson szerint, ha az életmódbeli változtatások nem használnak, és alkalmazásukat mindenképpen meg kell előznie egy kivizsgálásnak, valamint az orvossal történő egyeztetésnek.
Ha sikeresen megtörtént a székletürítés, hasznos lehet megnézni a színét, mivel abból is sok mindenre lehet következtetni az egészségünkkel kapcsolatban. „A széklet színe változó, és számos tényező befolyásolja, a többi között az étrendünk és az általunk szedett gyógyszerek” – szögezte le dr. Brunson, hozzátéve: „vannak azonban bizonyos árnyalatok, amelyek azt jelzik, hogy sürgős orvosi vizsgálatra van szükség. A koromfekete például ilyen, ez általában a gyomor-bélrendszer felső részéből eredő vérzésre utal. Az agyagszínű széklet a máj, az epe vagy a hasnyálmirigy betegségének tünete lehet. Általában a barna vagy zöld széklet, amely normálisnak tekinthető.”