Minden, amit a trombotizált aranyérről tudni kell

Trombotizált aranyér akkor alakul ki, amikor vérrög képződik az aranyérben, a végbélnyílásban vagy a végbélben lévő duzzadt vénában. A vérrög elzárhatja a véráramlást, fájdalmas tüneteket okozva.

A legtöbb trombotizált aranyér külső aranyér, ami a végbélnyíláson kívüli szövetben jön létre (míg a belső aranyér a testen belül). A trombózisos aranyeret akut aranyérbetegségnek vagy perianális trombózisnak is nevezik (a perianális egy általános kifejezés a végbélnyílás körüli területre).

aranyér, trombotizált aranyér
Ha valakinél megjelent az aranyér, könnyen trombotizálttá válhat. Fotó: Getty Images

A trombotizált aranyér megjelenhet egyetlen csomó vagy csomókból álló kör formájában. A legtöbb esetben a vérrögöt a szervezet felszívja, és a tünetek elmúlnak. A trombotizált aranyér nem tekinthető veszélyesnek, de nagyon fájdalmas lehet. Ha a tünetek nem múlnak el, többféle kezelési lehetőség van a helyileg ható krémektől a műtétig.

Az aranyér okai

Aranyér akkor alakul ki, amikor a végbélcsatornát szegélyező erek megduzzadnak: a csomó kialakulását a végbélben lévő vénákra nehezedő fokozott nyomás okozza. A Very Well Health szerint a kiváltó okok a következők lehetnek:

• Terhesség, a baba által okozott nyomás;

• szülés, a szülés közbeni nyomás;

• fizikai megerőltetés, emelés;

• hosszan tartó ülés;

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

• székrekedés, ami a WC-n való erőlködéshez vezethet;

• hasmenés vagy laza széklet;

• elhízás vagy túlzott mennyiségű testzsír;

• anális közösülés;

• nem rendszeres WC-használat.

Ha valakinek aranyere van, lehetséges, hogy idővel trombózisos lesz. Az orvosok azonban máig nem tudják a pontos magyarázatát annak, hogy egyes embereknél miért áll össze vérrög az aranyérben, másoknál pedig miért nem.

A trombózisos aranyér tünetei

A trombotizált aranyér általában egy kis csomó formájában jelenik meg a végbélnyílás külső oldalán, amely a vastagbél utolsó részét alkotja. A benne lévő vérrög miatt sötét és kékes színűnek tűnik. A trombotizált aranyér másképp néz ki, mint a többi aranyér: a nem trombózisos külső aranyér ugyanis csak egy gumiszerű csomónak tűnik. 

A trombotizált aranyér tünetei a következők:

• Fájdalom ülés, járás vagy székelés közben;

• vérzés székletürítéskor;

• viszketés a végbélnyílás körül;

• duzzanat vagy csomók a végbélnyílás körül.

A fájdalom az első 24-48 órában a legrosszabb. Ezt követően a vérrög lassan felszívódik. Amikor ez megtörténik, a fájdalom lassan múlni kezd. Ha a vény nélkül kapható helyileg ható készítmények nem enyhítik a fájdalmat, előfordulhat, hogy trombotizált aranyérrel van dolgunk. 

Ha trombózisos aranyérrel együtt láz is jelentkezik, a legjobb orvoshoz fordulni. Az aranyér ugyanis fertőzött is lehet, ami perianális tályogot okozhat. Ez egy fájdalmas, gennyes "zseb", ami a végbélnyílás körüli felső szövetrétegben alakul ki.

Annak érdekében, hogy az aranyér állapotának romlását elkerüljük, érdemes a hangsúlyt a megelőzésre helyezni. Ehhez törekedni kell a normál testsúly elérésére és megtartására, a rendszeres testmozgásra, valamint a megfelelő állagú széklet biztosításához szükséges rostokban dús, szénhidrátokban szegény táplálkozásra. A gondos intimhigiénia elengedhetetlen aranyérbetegség esetén, ezért nemcsak a reggeli és esti, hanem a székeléseket követő mosakodás is fontos. A megtisztított végbél tökéletesen alkalmas a patikákban vény nélkül kapható krémek és kúpok alkalmazására.

A végbélvérzést soha nem szabad félvállról venni, mert a vér nemcsak az aranyér, hanem például végbélrák vagy vastagbélrák jele is lehet. A végbélvérzés elég ok arra, hogy orvos határozza meg az eredetét. Ha felmerül a perianális tályog esélye, akkor is orvoshoz kell fordulni, mert a tályogot a lehető leghamarabb ki kell üríteni, a kezeletlen perianális tályog ugyanis anális sipolyhoz vezethet (ez egy rendellenes kapcsolat a bőr és a végbélnyílás között). A sipoly helyreállításához műtétre lehet szükség.

A trombózisos aranyér kezelése

A legtöbb trombotizált aranyér magától is meggyógyul, de ez két-három hétig is eltarthat. Ám addig is vannak lehetőségek az öngyógyításra: jó pár megoldás létezik a tünetek enyhítésére:

• Ülőfürdő, azaz sekély, meleg fürdő a végbélnyílás körüli terület megtisztítására;

• étrendi változtatások annak érdekében, hogy a széklet lágy maradjon (a sok rost- és folyadékbevitel segíthet);

• a székelés közbeni erőlködés elkerülése.

De a helyileg ható készítmények, például kenőcsök és krémek is segíthetnek. Ha ezektől sem javul a helyzet, akkor mindenképpen érdemes orvos segítségét kérni. 

Mikor szükséges a műtét?

Ha a kezelések nem segítenek, az orvos műtétet javasolhat. A vérrög egy egyszerű eljárással eltávolítható. Ez akkor lehet jó megoldás, ha az aranyér fájdalmas, és hátrányosan befolyásolja a mindennapi teendők ellátását, valamint az életminőséget. A trombotizált aranyér műtétje általában az orvosi rendelőben elvégezhető: biztonságos és jellemzően nem jár komplikációkkal. A műtét előnye, hogy megakadályozhatja a trombózisos állapot újbóli kialakulását. 

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.