Nem baj, ha nem ülünk mindennap a vécére

Akinek aranyere van, tudnia kell, hogy rengeteg kezelési lehetőség áll a rendelkezésére. De sokkal jobb e kellemetlenség kialakulását eleve elkerülni.

Az aranyér – azaz a duzzadt, gyulladt vénás párnák a végbélcsatornában – időnként fájdalmas és viszkető lehet, sőt vérzést is okozhat. De néhány egyszerű életmódbeli változtatással elkerülhetők ezek az irritáló tünetek.

A WC nem olvasásra, számítógépezésre és telefonozásra való, ezek az aranyér problémaforrásai közé tartozik – Fotó: Getty Images
A WC nem olvasásra, számítógépezésre és telefonozásra való, ezek az aranyér problémaforrásai közé tartozik – Fotó: Getty Images

Dr. Arielle Kanters a Cleveland klinika kolorektális sebésze szerint öt egyszerű módszerrel igen jó eredmények érhetők el az aranyér kialakulásának megelőzésében. Kis életmódbeli lépések nagy változást hozhatnak odalent.

Megelőzhető-e az aranyér?

Mindenkinek van aranyere. A végbélnyílás közelében található, belső és külső érhálózat az egész területet vérrel látja el. Ezek az erek csak akkor jelentenek problémát, amikor duzzadni kezdenek és begyulladnak, ami igen fájdalmas lehet. Íme néhány dolog, amit megtehetünk, hogy megakadályozzuk az erek megduzzadását.

1. Akkor kell a mosdóba menni, amikor szólít a természet

Ez elég egyértelműnek hangzik, de túl sokan figyelmen kívül hagyják. A mosdó használatának késleltetése a széklet megkeményedéséhez és kiszáradásához vezethet, ami megnehezíti az ürítést. Ha pedig erőlködünk a székletürítésnél, azzal megnő az aranyér kialakulásának kockázata.

A székletürítést amúgy sem érdemes erőltetni, ha nincs rá szükség. Az erőlködés növeli a vénapárnákra nehezedő nyomást, és már ajtót is nyitottunk az aranyérnek. A megerőltetés hatására pedig a belső aranyér külsővé is válhat.

2. A WC nem olvasófülke

A WC-n töltött időt szükségszerűségnek, ne pedig hosszabb menekülésnek, kikapcsolódásnak fogjuk fel. Ha a helyiségben már több az újság- mint a wc-papír, akkor érdemes a sajtótermékeket és könyveket áthelyezni máshová. Ugyanez vonatkozik a telefonra és a laptopra is. Nem a WC-n ülve kell böngészni a közösségi médiát, videojátékozni és főleg nem ott kell dolgozni.

A székelés nem csak a belek, hanem az idegrendszer munkája is. Ha a mosdóban nem jelentkezik a reflex, hogy a felesleget ki kell tolni, akkor nehezen jöhet meg az ihlet. Valaki minél több időt tölt a kagyló felett, annál valószínűbb, hogy megerőlteti magát a székletürítésnél. Emellett az ülő helyzet extra stressznek teszi ki a végbélrendszer ereit. Mindkét tényező növeli az aranyér kockázatát.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az egészséges táplálkozás alapját a szénhidrátokat, fehérjéket, zsírokat és rostokat tartalmazó élelmiszerek alkotják. A létfontosságú tápanyagcsoportok megfelelő egyensúlya hozzájárul az egészséges emésztési folyamatokhoz, valamint az olyan gyakori és komoly gondot okozó betegségek megelőzéséhez, mint például az aranyér. Lássuk, hogy a különböző tápanyagcsoportoknak milyen jelentőségük van szervezetünk működésére nézve!

3. Az étrend újraértékelése

Az aranyér megelőzése érdekében olyan állagú széklet az ideális, amely puha és könnyen üríthető. A megfelelő konzisztenciát úgy érhetjük el, ha okosan választunk étrendet, és sok vizet iszunk, hogy elkerüljük a kiszáradást.

A rosthiány a leggyakoribb hiba. Ezért székrekedés esetén meg kell próbálni több rostot bevinni zöldszínű zöldségekből, gyümölcsökből és száz százalékban teljes kiőrlésű gabonafélékből. A rostok segíthetnek elkerülni a székrekedést, ami ugyanis – a vele járó erőlködés miatt – az aranyér kockázati tényezője.

A rostok azonban trükkösek lehetnek. Néhány embernél előfordul az úgynevezett „lassú átmenettel járó székrekedés”, vagyis az érintettek bélmozgása lassabb a normálisnál. Ezeknél az embereknél a felesleges rostok hajlamosak megülni a bélben, és súlyosbítják a székrekedést.

Legegyszerűbb a testünk jelzéseire hallgatni. Kerülni kell az olyan ételeket, amelyek irritálják a beleket. Sokak számára például a tejtermékekben lévő laktóz zavaró hatású, másoknál a glutén vagy a túl sok finomított élelmiszer viselkedik így.

4. A testmozgás mindig segít

A mérsékelt testmozgás segít javítani vagy megelőzni számos bél- és emésztési problémát, beleértve az aranyeret is. Aki ülőmunkát végez, annál minden lelassul, beleértve a belek működését is. A testmozgás támogatja, hogy a salakanyagok folyamatosan mozogjanak a bélrendszerben. Ez pedig segít elkerülni a székrekedést és a száraz, kemény székletet. Séta, rövid távok lefutása, kerékpározás, jóga mind megfelel, a lényeg az aktív életmód.

Van azonban kivétel. Aki aranyérrel küzd, kerülje a nehéz súlyokkal való guggolásokat, a hasi nyomást növelő mozgásokat és a hasonló megerőltetéseket. Az aranyér megelőzésekor ezek a gyakorlatok többet árthatnak, mint használnak.

5. Az orvost érdemes megkeresni

Ha a tünetek megváltoznak, vagy a vérzés fokozódik, akkor ideje orvoshoz menni. Nem kell félni, nem csak műtéttel lehet az aranyeret kezelni. De szükség lehet olyan vizsgálatra, amely kizárhat más esetleg súlyos betegségeket.

Van néhány további kisebb dolog, amit naponta megtehetünk, és szintén segíthet:

• Több víz fogyasztása, mert a rostok víz nélkül keménnyé teszik a székletet.

• A hosszú ideig tartó ülés elkerülése. (Érdemes megfontolni az állóra átállítható íróasztal beszerzését).

• Érdemes orvosi tanácsot kérni a rostpótlók szedéséről.

• A WC-ben tegyük a lábunkat egy alacsony zsámolyra, hogy enyhítsük a nyomást, és extra erőlködés nélkül tudjon a széklet mozogni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.