Meglepő bajt okozhatnak a csípős ételek

Az aranyér civilizációs betegség, amely a fejlett világban minden harmadik embert érint. Túlsúly, terhesség, örökölt kötőszöveti gyengeség, mozgásszegény életmód és helytelen táplálkozás is elősegítheti a kialakulását.

Élete során minden harmadik embert érint kisebb-nagyobb mértékben az aranyér, az 50-es korosztályból pedig minden második ember szenved tőle. Ez a betegség az elkényelmesedett, ülő életmódhoz szokott társadalom körében vált népbetegséggé, de kialakulása azokra az időkre vezethető vissza, amikor az ember két lábra állt. A végbélnyílás körül található érpárna feladata a végbél működésének szabályozása, az egészségtelen életmód, a sok ülés és a megerőltetés miatt azonban az itt található erek begyulladhatnak és megnagyobbodhatnak.

A rostban gazdag étrend megkönnyíti a székelést
A rostban gazdag étrend megkönnyíti a székelést. Fotó: Getty Images

Örökölhető az aranyér?

Az aranyérre való hajlam családon belül halmozódik, bizonyos kötőszöveti gyengeségek ugyanis öröklődnek. Ezért ha a családban több esetről is tudunk, javasolt kerülni a jellemző rizikófaktorokat, és gyakran ellenőrzésre járni a proktológushoz. A leggyakoribb kiváltó tényező a székelés közbeni erőlködés, amely sokszor székrekedés közben alakul ki. Fontos ezért, hogy odafigyeljünk táplálkozásunkra is, és rostban gazdag étrendre térünk át. Aki kevés rostot fogyaszt, annak széklete tömörebbé válik, emiatt jóval ritkábban és nehezebben tudja csak azt üríteni. Ez az erek kitüremkedéséhez, aranyérhez vezet. A rendszeres alkoholfogyasztás, valamint a csípős, fűszeres ételek szintén elősegíthetik a betegség kialakulását.

A várandósok legkínosabb tünete

Aranyér gyakorta alakul ki terhesség alatt, ilyenkor ugyanis a kismedencei vénákra fokozott nyomás nehezedik, és a vértérfogat is növekszik ezen a testtájon a hormonális változások miatt. Szülés közben az erőteljes nyomás tovább ronthat a helyzeten, a baba világrajövetelével azonban rendszerint a terhességi aranyér visszahúzódik. Bizonyos májbetegségeket szintén összefüggésbe hoztak az aranyér kialakulásával.

Az aranyér a végbélnyílás nyálkahártyája alatt elhelyezkedő vénás fonatból alakul ki. Az aranyeres csomók a végbél és a végbélnyílás falában keletkező vénatágulatok, melyek begyulladhatnak, vérezhetnek, megnagyobbodhatnak, néha kifordulnak vagy véralvadék képződhet bennük, és ilyenkor fájdalmassá válnak.

Mit tehetünk ellene?

A prevenció fontos része továbbá a rendszeres testmozgás és a testsúlykontroll. Elhízott embereknél üléskor a medencei és végbéltájéki (rektális) területre, elsősorban annak vénáira túlzott és tartós nyomás nehezedik, ami az erek kitüremkedésével járhat. Heti 2-3 alkalommal egy legalább félórás kardióedzés nem csak a plusz kilók ellen jelent hathatós megoldást, de a test vérkeringését is serkenti.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.