6 ok, hogy miért ne netezzen éjszaka

Ma már nehéz elérni azt, hogy ne érjen minket éjszakai lámpa, forgalom, tévék, számítógépek, laptopok vagy okostelefonok fénye, főként azokat, akik éjszakai műszakban dolgoznak. Pedig érdemes lenne kerülni a mesterséges fényeket.

A mesterséges fény befolyásolja a melatonin nevű hormon termelését és a test működését: a melatonin aktiválja bennünk a fáradtságérzést és a sötétedéssel indul meg fokozott termelése: a legmagasabb értékeit általában hajnal kettőkor mérhetjük.

Napközben a napfény az agy hipotalamusz nevű területét befolyásolva szabályozza testünk hormonháztartását, testhőnket és számos olyan dolgot, amely hatására ébrenlétünk jobb vagy rosszabb irányba változhat. Kiderülhet ebből, hogy a melatonin-háztartás megváltozása alapjaiban "írja át" testünk működését: az ezzel kapcsolatos kutatásokból válogattunk össze párat.

... és egyre csak hízunk

Az alváshiány az egyik legsúlyosabb egészségügyi probléma napjainkban: bármennyire is úgy gondoljuk, hogy a fáradtságon kívül nem lesz következménye, hosszú távon növeli a krónikus betegségek kockázatát. A folytatásért kattintson ! A chicagói Northwestern University kutatói nemrégiben mutatták ki, hogy a számítógépekből vagy okostelefonokból sugárzó éjszakai fény súlynövekedéshez vezethet és még annak is hatása van, ha ágyunk mellett töltjük telefonunkat. Az ilyen fényingerek ugyanis több órán keresztül tartó éhségrohamokhoz vezetnek, még akkor is, ha előtte jóllaktunk.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ennek egyik oka az lehet, hogy az említett készülékek több kék fényt bocsátanak ki , ez az agy számára ébresztő hatással van, testóránknak pedig azt sugallja, hogy ideje felkelni. A tanulmány szerint a kék összetevőben gazdag fény képes étvágyat gerjeszteni, ugyanis elhiteti velünk, hogy a nap kezdete van és ideje energiatartalékainkat étkezéssel feltölteni. (Mindez azért van, mert a melatonin elnyomja a ghrelin nevű étvágyfokozó hormon hatását, egyben serkenti a leptin nevű étvágycsökkentő hormon hatását is.) Érdemes hozzátenni: ha csak kevés kék fény ér minket, az nem befolyásolja alvásunkat vagy egészségünket, de agyunk érzékenyebb a kékre, mint minden más színre - és ez nagyobb hatással van a testóránkra, mint bármely más szín a spektrumban.

Növelheti a rák esélyét

Az European Journal of Cancer Prevention által nemrégiben publikált tanulmány tizenhat olyan kutatás eredményeit foglalja össze, amely a fény esti hatásait vizsgálja. A kutatók szerint ha folyamatosan ér minket a fény (a kutatások nagy része éjszakai műszakban dolgozó emberekkel történt), a mellrák esélye (természetesen csak nőkben) 17 százalékkal emelkedhet. Mindezt azonban csak a telefonokból vagy laptopokból érkező fény hatása váltja ki, a nagyobb területet bevilágító lámpák (mint például egy éjszakai hangulatvilágítás) nem emelik meg jelentősen a kockázatot.

Az ezt magyarázó folyamatok a mai napig nem tisztázottak, bár a kutatóknak több elmélete is van ezzel kapcsolatban. Az egyik szerint az éjszakai fény megborítja a test természetes hormonháztartását, amely hatására a ráksejtek jobban képesek szaporodni. Egy másik elmélet szerint az éjszakai alacsony melatonintermelés hatására megnő az ösztrogéntermelés, ezen hormon pedig a mellrákos esetek kétharmadának kifejlődésében vesz részt.

Legalább lefekvés előtt ne netezzen

Idegesebbek lesznek tőle gyermekeink

Az állatokkal folytatott kutatások arra utalnak, hogy nyugtalanabbak lehetnek a gyerekek, ha éjszaka mesterséges fény éri őket. A Physiology and Behaviour szaklapban publikált kutatás szerint azon egerek, akiket több fény ért éjszakánként, sokkal nyugtalanabbak, mint azok, akik sötét környezetben nőttek fel - ez vélhetően a kortizol nevű stresszhormon fokozott termelésének köszönhető.

Emellett egy múlt hónapban publikált japán tanulmány szerint a gyerekekben az éjjeli fény hatására jobban csökken a melatonintermelés, mint a felnőttekben. A Kyushu University kutatóinak adatai szerint míg a felnőttek 46 százalékában tapasztaltak fokozódott melatonintermelést, addig ugyanezen érték a gyerekeknél 88 százalék volt.

Növeli a kettes típusú cukorbetegség esélyét

A szaklapban publikált adatok szerint az idősebbekben 50 százalékkal könnyebben alakulhat ki a cukorbetegség, ha lefekvés előtt négy órán át erős fényben ülnek, mintha gyengébb fényben tennék mindezt. Japán kutatók vizsgálatából egyértelműen kiderült, hogy minél erősebb a lámpafény, annál alacsonyabb a melatoninszint. Mindennek magyarázata nem tisztázott, de valószínűleg köze van ahhoz, hogy a belső óránk a vércukorszintünkre is hatással van. Segíthet, ha a lámpák fényét vörösesre váltjuk, szervezetünk nem érzékeny annyira a vörös fényre.

A hangulatunknak sem tesz jót

Az Ohio State University kutatásai szerint már azon nőstényhörcsögök is, akiket éjszaka viszonylag gyenge fénnyel világítottak meg, a rosszkedv és depresszió jeleit mutatták , valamint vérükben nagyobb mennyiségű TNF (tumour necrosis factor) fehérje volt kimutatható - ezen protein sérülés vagy gyulladás esetén aktiválódik a szervezetben. Ha a TNF-szint folyamatosan magasabb, az a szervezetben depresszióhoz vezethet, mert a hippokampuszban lévő receptorok reagálnak rá, ez pedig az agy azon területe, ami nem csupán a belső óra működéséért, hanem a hangulatért is felelős.

Álmosak is lehetünk napközben

Az okostelefonokból, tabletekből vagy laptopokból sugárzó kék fény hatására a következő nap álmosabbak lehetünk, még akkor is, ha megfelelő ideig aludtunk. A japán Tsukuba University tanulmánya arra mutat rá, hogy nem csak fáradtabbak azok, akiket előző este ilyen fény ért, hanem anyagcseréjük is lassabb: a fény megzavarta a belső azon képességét , hogy beindítson minket reggelente.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.