A hasnyálmirigy-gyulladás árulkodó jelei

A nagyobb ünnepek után, amikor mindenki bővebben nyúl ételhez, italhoz, látványosan több a hasfájással, görcsökkel orvoshoz fordulók száma. A hasnyálmirigy heveny gyulladása okozhatja a legkevésbé sem kellemes tüneteket.

A hasnyálmirigy egy külső elválasztású mirigy a szervezetünkben. Segíti az emésztést, és hormonokat szabadít fel, amelyek szabályozzák a vércukorszintet. Más szervek, például a szív, a máj és a vesék támogatásában is szerepet játszik.

A hasnyálmirigy heveny gyulladását okozhatja nagy mennyiségű alkohol fogyasztása vagy epekő is, azonban közel 15 százalék megbetegedés esetében a kiindulási ok nem ismert. A hirtelen fellépő gyulladás rövid ideig tart ugyan, de tünetei az enyhe kényelmetlenségtől a súlyos, életveszélyes betegségig terjedhetnek. Súlyos esetekben, vérzést, fertőzést, cisztákat és súlyos szövetkárosodást is okozhat. Olyan létfontosságú szervek károsodása is bekövetkezhet, mint a szív, tüdő vagy a vese.

A hasnyálmirigy-gyulladás tünetei

  • Változó intenzitású fájdalom és görcsök a has felső részein, amely övszerűen jelenik meg és a hátba sugárzik ki. Általában hirtelen jelentkezik, majd folyamatosan rosszabbodik, és napokig is eltarthat;
  • Az étkezés –főleg a magas zsírtartalmú ételek – rossz hatással van az állapotra;
  • Láz, hidegrázás;
  • Magas a pulzusszám;
  • Hányinger és hányás léphet fel;
  • Hasfeszülés;
  • Általános gyengeség;
  • Szapora szívverés;
  • Légszomj.

A hasnyálmirigy-gyulladás kialakulására életmódbeli hajlamosító tényező is hatással lehet. A nagy mennyiségű alkohol fogyasztása, dohányzás, elhízás, cukorbetegség és genetikai faktorok.

Nagy mennyiségű alkohol fogyasztása is okozhatja a megbetegedést Fotó: Getty Images
Nagy mennyiségű alkohol fogyasztása is okozhatja a megbetegedést Fotó: Getty Images

Az orvos a tünetek és az elfogyasztott ételek, italok felsorolása után főleg a laboratóriumi vizsgálatokra támaszkodik, leginkább az Amylase és a Lipáz értékeire. A két enzim magas szintje azt jelenti, hogy valószínűleg akut hasnyálmirigy-gyulladás alakulhatott ki.

Megoldások és kezelési utak

A legkézenfekvőbb egy böjt beiktatása, ami 24-48 órás éhezést jelent. A folyadékpótlás természetesen fontos, de a darabos ételek fogyasztását kerülni kell. A hasnyálmirigy funkciója így lelassul, mert nem szükséges emésztőenzimeket előállítania és regenerálódhat. A hasi fájdalmak enyhítésére akár fájdalomcsillapítók is alkalmazhatók. Zsírszegény étrend javasolt, amely könnyebben emészthető és tápanyagban gazdag ételeket tartalmaz az alultápláltság megelőzése és a rendszeres emésztés elősegítése érdekében. Az életmódváltás fontosságát ebben az esetben sem lehet elfelejteni, hiszen előfordulhat, hogy akinél egyszer már kialakult a hasnyálmirigy-gyulladás, annál több alkalommal is visszatérhet, esetleg jóval súlyosabb tünetekkel. Amennyiben epekő okozta, mindenképpen az epekímélő diéta tartása, esetleg műtéti úton történő eltávolítás lehet a megoldás.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Vodcast: finom, de káros fogások a magyar konyhában
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +23 °C
Minimum: +12 °C

Többnyire derült időre számíthatunk, kisebb körzetekben előfordulhatnak felhős tájak is. Csapadék nem várható. Az északkeleti szél helyenként még hajnalban is élénk marad. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 9 és 14 fok között várható, de a szélcsendes, hidegre hajlamos helyeken ennél néhány fokkal hidegebb is lehet. Most napokig nem kell fronthatástól tartani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra