A hasnyálmirigy-gyulladás árulkodó jelei

A nagyobb ünnepek után, amikor mindenki bővebben nyúl ételhez, italhoz, látványosan több a hasfájással, görcsökkel orvoshoz fordulók száma. A hasnyálmirigy heveny gyulladása okozhatja a legkevésbé sem kellemes tüneteket.

A hasnyálmirigy egy külső elválasztású mirigy a szervezetünkben. Segíti az emésztést, és hormonokat szabadít fel, amelyek szabályozzák a vércukorszintet. Más szervek, például a szív, a máj és a vesék támogatásában is szerepet játszik.

A hasnyálmirigy heveny gyulladását okozhatja nagy mennyiségű alkohol fogyasztása vagy epekő is, azonban közel 15 százalék megbetegedés esetében a kiindulási ok nem ismert. A hirtelen fellépő gyulladás rövid ideig tart ugyan, de tünetei az enyhe kényelmetlenségtől a súlyos, életveszélyes betegségig terjedhetnek. Súlyos esetekben, vérzést, fertőzést, cisztákat és súlyos szövetkárosodást is okozhat. Olyan létfontosságú szervek károsodása is bekövetkezhet, mint a szív, tüdő vagy a vese.

A hasnyálmirigy-gyulladás tünetei

  • Változó intenzitású fájdalom és görcsök a has felső részein, amely övszerűen jelenik meg és a hátba sugárzik ki. Általában hirtelen jelentkezik, majd folyamatosan rosszabbodik, és napokig is eltarthat;
  • Az étkezés –főleg a magas zsírtartalmú ételek – rossz hatással van az állapotra;
  • Láz, hidegrázás;
  • Magas a pulzusszám;
  • Hányinger és hányás léphet fel;
  • Hasfeszülés;
  • Általános gyengeség;
  • Szapora szívverés;
  • Légszomj.

A hasnyálmirigy-gyulladás kialakulására életmódbeli hajlamosító tényező is hatással lehet. A nagy mennyiségű alkohol fogyasztása, dohányzás, elhízás, cukorbetegség és genetikai faktorok.

Nagy mennyiségű alkohol fogyasztása is okozhatja a megbetegedést Fotó: Getty Images
Nagy mennyiségű alkohol fogyasztása is okozhatja a megbetegedést Fotó: Getty Images

Az orvos a tünetek és az elfogyasztott ételek, italok felsorolása után főleg a laboratóriumi vizsgálatokra támaszkodik, leginkább az Amylase és a Lipáz értékeire. A két enzim magas szintje azt jelenti, hogy valószínűleg akut hasnyálmirigy-gyulladás alakulhatott ki.

Megoldások és kezelési utak

A legkézenfekvőbb egy böjt beiktatása, ami 24-48 órás éhezést jelent. A folyadékpótlás természetesen fontos, de a darabos ételek fogyasztását kerülni kell. A hasnyálmirigy funkciója így lelassul, mert nem szükséges emésztőenzimeket előállítania és regenerálódhat. A hasi fájdalmak enyhítésére akár fájdalomcsillapítók is alkalmazhatók. Zsírszegény étrend javasolt, amely könnyebben emészthető és tápanyagban gazdag ételeket tartalmaz az alultápláltság megelőzése és a rendszeres emésztés elősegítése érdekében. Az életmódváltás fontosságát ebben az esetben sem lehet elfelejteni, hiszen előfordulhat, hogy akinél egyszer már kialakult a hasnyálmirigy-gyulladás, annál több alkalommal is visszatérhet, esetleg jóval súlyosabb tünetekkel. Amennyiben epekő okozta, mindenképpen az epekímélő diéta tartása, esetleg műtéti úton történő eltávolítás lehet a megoldás.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.