A korod alapján ennyit kellene innod

A víz az egyik lételemed, ezért különösen fontos, hogy mindig elég folyadékot vigyél be a szervezetedbe. De vajon mekkora mennyiségre van szükséged? Ez bizony a korodtól függ.

Tested nagy részét víz alkotja – nemcsak véredben, hanem a létfontosságú szerveidben és a csontjaidban is nagy mennyiségben jelen van. A folyadék elengedhetetlen a szervezet megfelelő működéséhez, egyebek mellett a szövetek hidratációjához, a belső hőmérséklet szabályozásához, az ízületek egészségének megőrzéséhez, a nyáltermeléshez, a tápanyagszállításhoz, valamint a káros és felesleges salakanyagok kimosásához is.

Mennyi az annyi?

Akárcsak alvásigényed, a napi folyadékigényed is folyamatosan változik az életed során. Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) által a napokban megosztott infografika alapján az alábbiak szerint alakul a napi szükséglet mennyisége:

a korod alapján ennyit kellene innod naponta

Jelek, hogy nem iszol eleget

A szakemberek gyakran hangoztatják, hogy igazából azt sem kellene megvárni, amíg megszomjazunk. Ezt azért mondják, mert a szomjúság már azt jelzi, hogy szervezetünk nem jut elegendő folyadékhoz. Ennek hatására besűrűsödik a vér és csökken a vizeletkiválasztás üteme. Mire megérzed, hogy szomjas vagy, már a testtömeged fél százalékának megfelelő mennyiségű víz hiányzik a szervezetedből. De ahogy növekszik a dehidratáltság mértéke, úgy egyre több tünet jelentkezik, úgymint:

  • fáradékonyság,
  • fejfájás,
  • lecsökkent nyáltermelés,
  • kicserepesedett ajkak,
  • sötét színű és zavaros a vizelet,
  • felgyorsult pulzus,
  • izomgörcsök.

Nem érdemes megvárnod, hogy súlyos kiszáradás alakuljon ki. Az abnormális vérsűrűség miatt ugyanis komoly keringési zavarok is felléphetnek, illetve akár életveszélyes állapotba is kerülhetsz. Nagyjából 20 százalékos vízveszteségnél leállnak a vesék, a keringés pedig összeomlik.

Az ivás tehát nagyon fontos, azonban mint minden mást, ezt is ajánlott ésszel és mértékkel csinálni. A túlzásba vitt folyadékbevitel is ugyanúgy komoly problémákat okozhat, mint a kiszáradás.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.