A túlzott sófogyasztás számos egészségügyi kockázatot hordoz magában. Éppen ezért az Egészségügyi Világszervezet (WHO) felnőttek számára legfeljebb 5 gramm só bevitelét ajánlja naponta. Ez a hazai táplálkozási szokásokat tekintve meglehetősen csekély mennyiség. A legutóbbi, 2014-es országos felmérés (OTÁP) adatai szerint ugyanis a magyar férfiak átlagosan napi 15,5 gramm, a nők 11,8 gramm sót fogyasztanak, azaz a hivatalos ajánlás két-háromszorosát.
Problémát elsősorban a konyhasó nátriumtartalma jelent, amely túlfogyasztás esetén jelentősen fokozza a magas vérnyomás, továbbá a szívinfarktus, a stroke és a vaszkuláris demencia veszélyét egyaránt. Mi több, egy friss kutatás szerint érzelmi állapotunkra is jelentős kihatással lehet. Egészen pontosan arra a felfedezésre jutottak az Edinburghi Egyetem szakemberei, hogy magas sótartalmú étrend mellett számottevően megnövekedhet a szervezetben a stresszhormonok termelődése.
Nem csak a szív látja kárát a sónak
Mint azt az egyetem közleménye írja, egereken végzett kísérletek eredményeiből vonták le a következtetést. A rágcsálók a természetben viszonylag kevés sót esznek, a vizsgálatokba bevont példányokat azonban magas sótartalmú diétán tartották, arányosan modellezve az emberekre jellemző étkezési szokásokat. Mindennek nyomán nemcsak az állatok nyugalmi stresszhormonszintje ugrott meg, de a környezeti stresszhatásokra adott hormonválaszuk is mintegy duplájára nőtt. Emellett a só hatására fokozódott szervezetükben azon gének aktivitása, amelyek a stresszválasz irányításában szerepet játszó fehérjék termelődéséért felelnek az agyban.
A skót kutatók nem állnának meg itt, sőt, már folyamatban vannak további vizsgálatok, amelyek révén a konyhasó kapcsolatát szeretnék feltárni egyéb viselkedésbeli változásokkal, mint a szorongás és az agresszió. „Mind azok vagyunk, amit megeszünk, és ha megértjük, hogy a magas sótartalmú ételek hogyan hatnak mentális egészségünkre, az fontos lépés jóllétünk javítása felé” – fogalmazott Matthew Bailey, a Cardiovascular Research című folyóiratban megjelent tanulmány utolsó szerzője, az Edinburghi Egyetem nefrológus professzora. „Tudjuk, hogy ha túl sok sót eszünk, az károsítja a szívünket, vérereinket és veséinket. Ez a tanulmány most arról árulkodik, hogy ételeink magas sótartalma azt is megváltoztatja, ahogyan agyunk a stresszt kezeli” – tette hozzá.