Alaposan teleettük magunkat
Egy kiadós étkezés azt is jelenti, hogy extra nyomás nehezedik a gyomrunkra. Az ilyenkor képződött gázoknak pedig valamilyen módon távozniuk kell, ami azt jelenti, hogy a nyelőcsőbe, onnan pedig a szájüregbe kerülnek, és azon keresztül távoznak a testünkből.
Szénsavas italt iszunk
Szénsavas üdítők, sör, szóda - a bennük lévő széndioxid szintén gyakori böfögést okozhat. Ha szeretnénk elkerülni ezt, illetve a hozzá társuló puffadást , akkor inkább szénsavmentes italokat válasszunk.
Túl gyorsan eszünk
Teljesen normális, hogy evés közben levegőt nyelünk. De ha túl gyorsan eszünk, akkor a lenyelt levegő mennyisége is nagyobb lesz a szokásosnál, amitől jó eséllyel sokat fogunk böfögni. Ez elkerülhető, ha lassan eszünk, és minden falatot alaposan megrágunk.
Extra levegő kerül a szervezetbe
Nemcsak az evés során nyelünk levegőt, hanem akkor is, ha cukorkát szopogatunk, rágógumit rágunk, vagy éppen dohányzunk, netán ha például stressz miatt hiperventillálni kezdünk. Ez mind böfögést okozhat. A jelenség különösen gyakori még fúvós hangszeren játszó zenészeknél, akik zenélés közben szintén nagyon sok extra levegőt szívnak be a szájukon keresztül.
Sok zöldséget eszünk
Az elfogyasztott ételek, még a kifejezetten egészségesek is gázt képeznek emésztés közben. Bizonyos cukorfajtáktól, illetve a sok keményítőt vagy rostot tartalmazó ételektől is sokat böföghetünk. A böfögés szaga kellemetlen lehet, ha ként tartalmazó ételeket, például hagymát, brokkolit, karfiolt vagy fokhagymát fogyasztunk, de ilyesmit okozhat a tojás, a hal és a hús is.
Irritábilis bél szindrómánk van
Ha a gyakori böfögés puffadással, hasi fájdalommal, hasmenéssel, székrekedéssel párosul, akkor arra is utalhat, hogy érzékeny bél szindrómánk van. Ha gyakran előfordul, akkor érdemes orvoshoz fordulni, hogy kiderüljön, mi van a háttérben.
Refluxunk van
Ebben az esetben a böfögés gyomorégéssel társul, illetve maró, viszkető, irritáló érzéssel a torokban és a nyelőcsőben. Az ok, hogy a gyomorsav visszajut a nyelőcsőbe. Társtünetként jelentkezhet nyelési nehézség, fájdalom a has felső részében vagy a mellkasban, illetve olyan érzés, mintha egy gombóc lenne a torkunkban. Ilyenkor is érdemes kivizsgáltatni magunkat, illetve kerülni a túlságosan savas ételek, illetve italok fogyasztását, az alkoholt és a dohányzást.
Forrás: health.com